Home InfoNaše priče Stogodišnica trajanja: Veslanje u Smederevu ’40-ih godina prošlog veka

Stogodišnica trajanja: Veslanje u Smederevu ’40-ih godina prošlog veka

by redakcija1

Drugi svetski rat prekinuo je pobednički niz veslača.

Skupština Veslačkog kluba „Sartid“ održana je 17. marta 1941. godine i tada je dogovoreno da veslači dobiju zasluženi odmor do 6. aprila.

Tog dana Nemci su otpočeli sa bombardovanjem Beograda i Smedereva. Krsto Jurić – Kike je tokom bombardovanja ostao bez leve ruke.  Ipak i te, ratne 1941.veslači su često bili na klubu, a povremeno su, od 1942. izlazili na vodu.

Početkom 1945. u kafani “Zlatni prag” formirano je fiskulturno društvo „Metalac“. Osnovali su ga Grga Lorencin, Nikola Šteger, Svetomir Konstantinović, Miroslav i Zvonimir Stipanović, Nikola Soldatović, Aleksandar Hans, Buda Stojanović, Bakula Simun…

Tada je Veslački klub radio kao sekcija fiskulturnog društva. Već od proleća te godine sa treninzima počinju Ljubomir Pavlović, Borislav Stecenko, Nenad Ranković, Ljubomir Damnjanković, Miodrag Vukašinović, Bora Malenović. Mesto trenera preuzima proslavljeni as Zvonimir Stipanović.

Naredne godine, veslački klub je deo Fiskulturnog društva „Jedinstvo“. Na raspolaganju je devet čamaca, pet skifova, tri četverca, jedan dubl skul.

Na prvenstvu Srbije održanom u Beogradu, Smederevci osvajaju tri zlatne medalje. Borislav Stecenko pobedio je u skifu za prvi razred, Ljubomir Pavlović bio je najbolji u skifu za savezni razred, a obojica su trijumfovali u dubl skulu za savezni razred.

Od 1947. veslači Smedereva počinju da nižu uspehe na domaćim takmičenjima. Na prvenstvu Srbije u Novom Sadu, Ljubomir Pavlović pobeđuje u skifu za prvi razred i dubl skulu sa Stecenkom za savezni razred.

Državno prvenstvo održano je 9. avgusta i Ljubomir Pavlović osvaja bronzu u skifu za prvi razred.

Zvonimir Stipanović se te godine seli u Rijeku i tamo nastavlja trenerski posao, kao i Josip Hajzer koji odlazi u Beograd i više ne dolazi u Smederevo. Talentovani Mladen Đuričić seli se u Pančevo.

Trener u klubu postaje Ljubomir Pavlović, a u radu mu pomažu Momčilo Dimitrijević i Milutin Vranić.

Sredinom 1948. godine veslači treniraju u okviru Fiskulturnog društva “Železara”. Na prvenstvu Srbije, održanom na Paliću, Ljubomir Pavlović osvaja prvo mesto u skifu za prvi razred i sa Stecenkom trijumfuje u dubl skulu za savezni razred.

Bled je bio domaćin prvenstva Jugoslavije na kome Ljubomir Pavlović osvaja zlatnu medalju u skifu za prvi razred, dok u dubl skulu sa Ivanom Pojakom stiže do srebra, takođe u prvom razredu.

 

Dragutin Petrovečki osvaja dve srebrne medalje, u skifu i dubl skulu sa Pavlovićem u saveznom razredu.

Odlični rezultati odvode Petrovečkog u Kamp olimpijskih kandidata koji vodi nemački trener Hugo Borman. Rad sa njim pomogao Dragutinu da se 1948. godine nađe na Olimpijskim igrama u Londonu.

Od 1949. veslači treniraju u VK Železara. Predsednik postaje dr Radivoje Mirković.

Ljubomir Pavlović nastavlja sa dominacijom u skifu. Na prvenstvu Srbije u Zemunu, on slavi u skifu i osvaja srebro u dubl skulu sa Milutinom Vranićem za prvi razred.

Bled je ponovo bio domaćin prvenstva Jugoslavije. Smederevci osvajaju dve medalje. Pavlović postaje vicešampion Jugoslavije u skifu i treći u dubl skulu sa Vranićem za prvi razred.

Bez odličja ostali su Milutin Vranić u skifu (četvrto mesto) za prvi razred i Momčilo Dimitrijević (peto mesto) u skifu u konkurenciji podmlatka.

Najteže, ratne godine su polako postale prošlost, a sledi peta decenija 20.veka u kojoj će riznice kluba postati bogatije za nova odličja…

Slične vesti

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!