Home InfoNaše priče Stogodišnjica trajanja: Veslanje u Smederevu 50’ ih godina prošlog veka

Stogodišnjica trajanja: Veslanje u Smederevu 50’ ih godina prošlog veka

by redakcija1

Šesta decenija 20. veka, u Veslačkom klubu “Smederevo” 1950. godine počela je imenovanjem Dragoslava Markovića za novog predsednika. Novi instruktori u klubu su Ljubinko Savić, Andreja Janković i Borivoje Malenović.

Četverac sa kormilarom u sastavu Radomir Milošević, Andreja Janković, Nikola Gubin, Momčilo Dimitrijević i kormilar Milan Poznić, na prvenstvu Srbije stiže do drugog mesta u konkurenciji podmlatka.

Ljubomir  Pavlović i Ivan Pojak osvojili su bronzu u dubl skulu za savezni razred. Isti rezultat, ponavljaju na šampionatu Jugoslavije na Bledu.

Veslački klub „Železara“ 1951. godine preuzima Radomir Trajković, a tada po prvi put jedna veslačica u smederevskom klubu osvaja prvu medalju. Mirjana Stojković na prvenstvu Srbije stiže do bronzanog odličja u podmlatku za žene.

Isti uspeh u istoj konkurenciji ostvario je Borivoje Malenović, kao i četverac sa kormilarom u sastavu Popović, Janković, Ćurčić, Dimitrijević i kormilar Poznić. Ljubomir Pavlović i Ivan Pojak u dubl skulu osvajaju bronzanu medalju za savezni razred. Na prvenstvu Jugoslavije na Bledu takođe stižu od trećeg mesta.

Rukovođenje klubom 1952. godine preuzima Marko Radulović. Medalje sa domaćih takmičenja i dalje stižu u Smederevo. Sa šampionata Srbije, tri medalje. Pojak i Pavlović postaju vicešampioni Srbije u dubl skulu za savezni razred.

Bronzane medalje osvojili su juniorski dubl skul i četverac sa kormilarom za prvi razred u sastavu Popović, Janković, Ćurčić, Dimitrijević i kormilar Poznić. Pavlović i Pojak na državnom prvenstvu osvajaju treću uzastopnu bronzanu medalju u dubl skulu.

Predsednik Veslačkog kluba „Železara“ 1953. godine postaje Slobodan Grgurević. Te godine veslači se nisu takmičili. Sa lokacije bivšeg kluba Sartid, koji je srušen za potrebe Železare, sva oprema i čamci  prebačeni su u podrum „samačke zgrade“. Na lokaciji gde je radio od osnivanja, počela je izgradnja novog kluba. Projektant je bio inženjer Petričić.

Te godine “Sport” piše: “Danas veslači Smedereva rade punom parom. Gradi se novi dom odmah do pristaništa. To je toliko blizu grada da se bolje rešenje nije moglo naći. Projektant inženjer Petričić predvideo je da se uz dom podignu hangar, restoran i kupatilo. Biće to divan sportski park. To će osigurati masovnost  i kvalitet”.

Od 1954. Veslački klub menja ime u VK „Metalac“. Predsednik postaje Jovan Marić, a trener je Vladimir Aubreht. Završena je nova zgrada, a klub je obeležio 30 godina postojanja. Jubilej prate rezultati na prvenstvu Srbije. Veslači Metalca donose tri zlatne, tri srebrne medalje i jedno bronzano odličje.

Prvaci Srbije, na šampionatu održanom u Smederevu, postali su Pirivatrić u skifu za drugi razred, kao i četverac i osmerac sa kormilarom za drugi razred. Srebrne medalje pripale su Milutinu Vraniću u skifu i dubl skulu sa Dimitrijevićem za prvi razred.

Vranić je takođe u dubl skulu sa Pavlovićem bio srebrni ali u konkurenciji savezni razred. Ljubomir Pavlović je na „domaćem terenu“ bio treći u skifu za savezni razred.

Rad sa Vladimirom Aubrehtom dao je rezultat na državnom prvesntvu održanom u Mariboru 1954. godine. Titulom prvaka Jugoslavije  okitili su se Miloje Stanković i Zoran Mihajlović u dubl skulu za podmladak. Pavlović i Vranić osvajaju bronzu u dubl slulu dok četverac sa kormilarom u finalu stiže kao šesti.

Predsednik kluba 1955. godine  postaje Leonardo Kosovac. Krajem te godine Vladimir Aubreht se seli u Osijek, a trener kluba postaje Ljubomir Pavlović.

Na prvenstvu Srbije u Novom Sadu smederevski veslači osvajaju pet prvih i isto toliko drugih mesta i u generalnom plasmanu zauzimaju drugo mesto. Osmerac sa kormilarom za drugi razred u sastavu Radivoje Paunović, Ljubomir Pavlović, Milan Stanković, Aleksandar Stojanović, Ivan Pojak, Nikola Gubin, Andreja Janković, Momčilo Dimitrijević i kormilar Srbislav Đurović postaje prvak Srbije, a u istom sastavu za prvi razred osmerav stiže do srebra.

Četverac sa kormilarom za drugi razred u sastavu Aleksandar Andrejević, Svetislav Pirivatrić, Milutin Vranić, Momčilo Dimitrijević i kormilar  Zoran Mihajlović osvaja zlato. Četverac sa kormilarom za prvi razred Paunović, Pavlović, Stankoivć, Stojadinović i kormilar Đurović postaje vicešampion Srbije, kao i dubl skul za prvi razred Pojak – Pavlović i dubl skul za podmladak Miloje i Sava Stanković.

Smederevski veslači, nažalost, na šampionatu održanom u Splitu nisu uspeli da se domognu medalje. Zbog finansijske situacije, na skupu najboljih jugoslovenskih ekipa nastupili su sa samo tri posade, skif i dva četverca. Na kraju dva peta mesta za skif i juniorski četverac sa kormilarom.

U 1956. četverac u sastavu Dragan Milošević, Vladimir Stojković, Miloje Stanković, Josip Kolar i kormilar i trener Ljubomir Pavlović slavio je na prvenstvu Srbije i šampionatu Jugoslavije održanom u Vukovaru.

Naredne godine predsednik Veslačkog kluba „Metalac“ postaje Nikola Šteger. Smederevci na prvenstvu Srbije osvajaju dve titule prvaka, u četvercu sa kormilarom za juniore i u istoj konkurenciji Sava Stanković u skifu. Na Bladskom jezeru na državnom šampionatu smederevski veslači morali su da se zadovolje sa dva peta mesta u skifu za podmladak i juniorskom četvercu sa kormilarom.

Od 1958. godine VK menja ime u „Budućnost“. Predsednik kluba postaje Đorđe Drezgić. Smederevo je po drugi put bilo domaćin prvenstva Srbije. Naši veslači su na najbolji način iskoristili prednost domaćeg terena. Sa pet zlatnih medalja bili su među najuspešnijim učesnicima šampionata.

Prvaci Srbije postali su  u četvercu sa kormilarom u konkurenciji podmlatka Slavko Ivanović, Ilija Jovšić, Ivan Jerbić, Stevan Banjanin i kormilar Velimir Andrijanić, zatim, Petar Milošević u skifu za podmladak, Vojislav Krstić u skifu za novake, četverac sa kormilarom, takođe za novake, u sastavu Cvejić, Nedeljković, Bakalović, Verle i kormilar Andrijanić.

Peto zlatno odličje pripalo je početnicima u GIGu: Poznić, Simić, Filipović, Novaković i kormilar Jovšić.

Na prvenstvu Jugoslavije na Bledu Smederevci su osvojili dve medalje. Petar Milošević je u skifu za podmladak kroz cilj prošao kao treći, kao i juniorski dvojac bez kormilara u sastavu Andreja Janković i Petar Stanković. Četverac sa kormilarom u sastavu Ivanović, Jovšić, Jerbić, Banjanin i kormilar  Andrijanić bio je četvrti.

Tamo gde su stali, veslači su nastavili su 1959. godine. Na prvenstvu Srbije, u Zemunu osvajaju sedam zlatnih medalja. Prvak Srbije postaje četverac sa kormilarom u konkurenciji podmlatka u sastavu Slavko Stanisavljević, Živadin Milošević, Slobodan Šikmanović, Dobrivoje Marković i kormilar Stojan Tasić.

Zlatne medalje osvajaju još Mileva Petrović u skifu za podmladak, Sava Stanković u skifu za prvi  i drugi razred, dubl skul za drugi razred, četverac sa kormilarom u konkurenciji podmlatka, GIG za starije početnike  u četvercu sa i osmercu sa kormilarom za drugi razred.

Na državnom prvenstvu, održanom na Bledu, Smederevo je nastupilo sa pet posada. Juniorski četverac sa kormilarom u sastavu Josip Kolar, Branislav Đorđević, Ilija Jovšić, Ivan Jerbić i kormilar Stojković osvaja srebro u juniorskoj konkurenciji i treće mesto u konkurenciji seniora.

U Zagrebu je 1959. godine održan i Omladinski šampionat Jugoslavije. Četverac sa kormilarom Slavko Stanisavljević, Živadin Milošević, Slobodan  Šikmanović, Dobrivoje Marković i kormilar Stojan Tasić osvaja bronzanu medalju.

Na međunarodnoj regati u Komu u Italiji zlatnu medalju osvaja juniorski četverac sa kormilarom u sastavu Ilija Jovšić, Branislav Đorđević, Ivan Jerbić, Josip Kolar i kormilar Velimir Andrijanić.

 

Slične vesti

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!