Home ZanimljivostiSaveti Kako da pripremite vaš automobil za dugo putovanje?

Kako da pripremite vaš automobil za dugo putovanje?

by redakcija

Kada planirate letovanje, jedna od odluka koju morate da donesete je da li ćete putovati sopstvenim prevozom ili nekim drugim vidom transporta. Svaka opcija ima svoje prednosti i nedostatke. Ako se odlučite da na put idete svojim automobilom, priprema vašeg vozila je ključna komponenta sigurnog i dobrog putovanja.

Bez obzira da li se upućujete na kratko ili dugo putovanje, osiguranje da je vaše vozilo u optimalnom stanju može znatno smanjiti rizike od kvarova i nezgoda na putu. U ovom tekstu istražićemo korake koje možete preduzeti kako biste adekvatno pripremili vaš automobil za putovanje.

Proverite tehničko stanje vašeg automobila

Sigurno ste se našli u prilici kad ste morali da pozovete pomoć na putu, pa tako i znate da je cena prenosa vozila uvek veća ako ste na otvorenom putu, nego u okolini, šlep služba u Borči će vam naplatiti manju cenu ako ste u blizini, dok će cena biti veća u zavisnosti od kilometraže koju je potrebno preći do vaše lokacije.

Kako biste izbegli neprijatnosti i situaciju da vam se auto pokvari na putu proverite sledeće tehničke komponente vašeg vozila.

  • Motor je srce vašeg automobila i njegovo ispravno funkcionisanje od ključnog je značaja za sigurno putovanje. Pre polaska, proverite nivo motornog ulja. Ako je nivo ulja nizak, dopunite ga prema preporukama proizvođača. Zatim, obratite pažnju na boju i konzistenciju ulja. Ako primetite tamnu boju ili primese, to može ukazivati na potrebu za zamenu ulja. Proverite i stanje rashladne tečnosti. Ako je nivo nizak, dodajte odgovarajuću tečnost, ali ako primetite curenje, trebalo bi da ga pregleda mehaničar.
  • Gume su jedan od najvažnijih delova vašeg automobila za bezbedno putovanje. Proverite pritisak u gumama, koji treba da odgovara preporukama proizvođača, a takođe proverite i stanje gazećeg sloja. Dubina šare ne sme biti manja od preporučene, jer to može uticati na trakciju i upravljivost. Ukoliko primetite bilo kakvo pucketanje ili vibriranje prilikom kočenja, to može ukazivati na potrebu za zamenu delova za kočenje.
  • Ispravno funkcionisanje elektronike i svetlosnih sistema ključno je za sigurno putovanje, posebno noću ili u lošim vremenskim uslovima. Proverite sve svetlosne sisteme, uključujući farove, stop svetla, migavce i poziciona svetla. Zamenite sve neispravne sijalice i osigurače. Takođe, proverite brisače i vetrobransko staklo kako biste bili sigurni da će vam obezbediti dobru vidljivost tokom vožnje.

Razmislite o pregledu uputstva za korisnike koje je priloženo uz vozilo kako biste saznali više o preporukama za održavanje i uobičajenim problemima sa kojima se vozilo može suočiti. Istražite online resurse ili se obratite proizvođaču za dodatne informacije o vašem modelu automobila. To će vam pomoći da prepoznate potencijalne probleme i održavate vozilo u optimalnom stanju.

Pripremite neophodnu dokumentaciju

Dobro pripremljena dokumentacija je jako važna za sigurno i bezbrižno putovanje. Obavezno proverite datum važenja ovih dokumenata kako ne bi imali probleme na graničnim prelazima i uopšteno na vašem putu.

  • Pre polaska na put, obavezno proverite da li imate važeću vozačku dozvolu. Vozačka dozvola treba da bude u skladu sa zakonima zemlje u kojoj nameravate putovati.
  • Proverite da li su registracija i tehnički pregled vašeg vozila i dalje važeći. Nedostatak ovih dokumenata može rezultirati kažnjavanjem od strane saobraćajne policije ili čak oduzimanjem vozila.
  • Putno osiguranje je od vitalnog značaja za pokrivanje nepredviđenih troškova poput troškova vuče, popravki i medicinskih troškova u slučaju nezgode. Pre polaska na put, proverite vašu polisu putnog osiguranja i uverite se da pokriva sve potrebne aspekte, uključujući pomoć na putu.

Dodatna oprema za sigurnost i udobnost

Neophodna oprema za putovanje može vam pomoći da se pripremite za različite situacije na putu. Ovo uključuje rezervni točak, alat za promenu gume, set za prvu pomoć, trouglove za signalizaciju, vatrogasni aparat i pokrivač za slučaj nezgode. Osim toga, preporučuje se da ponesete i osnovne alate poput ključeva i klešta koji vam mogu biti od koristi u slučaju manjih popravki.

Pored osnovne opreme, razmislite o dodatnoj opremi koja će vam pružiti dodatnu sigurnost i obezbediti putovanje bez briga. Ovo može uključivati punjače za mobilne uređaje, držače za telefone, sunđere za čišćenje vetrobranskog stakla, termos za tople napitke i slično. Ova dodatna oprema može učiniti vaše putovanje prijatnijim i udobnijim, posebno ako planirate duže vožnje.

Pre polaska na put, obavezno planirajte svoju rutu i preuzmite najnovije mape i navigacione aplikacije na svoj mobilni uređaj ili GPS uređaj. Takođe, imajte rezervni plan u slučaju da izgubite signal ili se izgubite tokom putovanja. Osim elektronskih mapa, možete razmotriti i kupovinu papirnih mapa kao rezervne opcije.

Sve ove stavke su ključne kako biste osigurali sigurno i bezbrižno putovanje. Pažljivo pripremite dokumentaciju i opremu pre polaska na put kako biste bili spremni za sve moguće scenarije koji se mogu pojaviti tokom vašeg putovanja.

 

Srbijanka Stanković

 

Slične vesti

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!