Home InfoŠkolstvo Đaci iz Lipa druže se i uče sa vršnjacima iz čitave Evrope

Đaci iz Lipa druže se i uče sa vršnjacima iz čitave Evrope

by redakcija1

Osnovna škola “Vuk Karadžić” u Lipama, po drugi put je dobila eTwining oznaku kvaliteta. U najkraćem, reč je o programu koji se zasniva na upotrebi zajedničke internet platforme putem koje se nastava može osavremeniti raznim sadržajima. To praktično znači da jedna mala, seoska škola u sred Srbije, svojim đacima, bar kada je reč o digitalnom svetu učenja, može da pruži iste sadržaje kao što je to slučaj sa bilo kojom školom i njihovim vršnjacima na primer, u Parizu.

„Da, baš je tako! Zato nam je to toliko važno. eTwining je platforma koja je za nas zaista prozor u svet. Nama je to bitno da smo prepoznatljivi, vidljivi. Iako smo mala seoska škola, poželjni smo partneri svima izvan države tako da imamo zaista mnogo kolega direktora i nastavnika koji su spremni da sarađuju sa nama i pored toga što mi sada radimo samo sa učenicima. Od sledeće godine ćemo proširiti i na Erazmus, na posetu naših kolega i učenika kolegama u Evropi ali isto tako ćemo biti njihovi domaćini. S obzirom da je to u Evropi malo više vidljivo nego kod nas, kod nas je nedavno Ministarstvo priznalo sve te aktivnosti, ali u Evropi je to drugačije, na primer, u Francuskoj je to obaveza u svim školama, da budu na toj platformi.“ – kaže za SDCafe. rs Tatjana Dimitrijević, direktor škole.

Oznaka kvaliteta eTwining ujedno je i potvrda da škola kontinuirano i uspešno ostvaruje projekte međunarodne saradnje sa drugim školama i da je prepoznata je kao uzor na evropskom nivou. Od brojnih projekata sa partnerima školama iz različitih zemalja Evrope, sedam projekata đaka iz Lipa je nagrađeno nacionalnom, a dva projekta su dobila i međunarodnu oznaku kvaliteta.

Učenici, pre svega u saradnji sa nastavnikom engleskog jezika, Milkom Lalić, upoznaju svoje vršnjake iz Grčke, Italije, Francuske, Španije, Portugalije, Belgije, Poljske, Češke, Slovačke, Hrvatske, Turske, Ukrajine, Nemačke, Švedske, Finske i Norveške, sa njima već godinama zajedno izrađuju prezentacije, kratke filmove, igrice, organizuju kreativne radionice i zajedničke časove, dodaje direktorka. Na taj način, deca ne uče samo gradivo jednog predmeta, već unapređuju poznavanje stranih jezika, svoja znanja iz IKT-a, razvijaju kreativnost, neguju toleranciju i timski duh.

Oblasti su različite, ali inspirativne, o čemu svedoči rad naših školaraca. Ovakav pristup je zanimljiv i podsticajan, pa se đaci rado odazivaju tim časovima iako se oni održavaju van redovne nastave.

„Sve je na dobrovoljnoj bazi, dođu, pogledaju, koga to interesuje on se uključi, pored toga što usavršava jezik i informatičku pismenost tu se i neka nova drugarstva stvaraju, mi zaista to dugi niz godina radimo. Razvijaju se učeničke kompetencije, kasnije kad odu u srednje škole to mogu da nastave kroz Erazmus projekte. Našim učenicima se to veoma sviđa, posebno im se dopadaju video konferencije gde oni saznaju sve i svašta o drugim državama, tako upoznaju i drugu decu, naučili su tako da snimaju dronom… Sve u svemu, mnogo veština savladaju. Napravili su divne sadržaje, postere, snimke, prezentacije i sve rade samostalno što je jako bitno.“ – napominje Tatjana Dimitrijević. 

 

LIPE – Naše selo, naši ljudi

Slične vesti

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!