Hotel „Avala“ sagrađen je 1932. godine u ulici Dine Mančića broj 7 i jedan je od starih i poznatih hotela u Smederevu, podignut između dva svetska rata. U to vreme su već radili hoteli „Grand“ i „Ninić“ u samom centru grada, a u neposrednoj blizini crkve Svati Đorđe. U našem gradu tada je živelo nešto više od 11 hiljada stanovnika!
Hotel je sagradio hotelijer Milan Pavlović sa suprugom Milicom. Inače, Pavlović je rođen 1884. godine u Kraljevu. Tamo je bio oženjen i iz tog braka je dobio ćerku Milu. Pošto se razveo, došao je u Smederevo i tu se oženio lepom i mladom devojkom Milicom Ristić iz Lugavčine, rođenom 1896. godine. U Smederevu su rođeni i njegovi sinovi, Petar i Zoran.
Hotel „Avala“ je u velikoj eksploziji municije u tvrđavi, 5. juna 1941. godine bio jako oštećen i nije bio u funkciji. Posle eksplozije formiran je Izvanredni komesarijat za obnovu Smedereva, a za Izvršnog komesara postavljen je Dimitrije Ljotić. Na osnovu uredbe o izvanrednim ovlašćenjima za obnovu Smedereva, komesaru Ljotiću, “sve vlasti i organi dužni su staviti se na raspolaganje i ispunajavati njegova ovlašenja izdata u delokrugu delovanja njgove nadležnosti”.
Kao podređeni organi, Izvanrednom komesaru za obnovu Smedereva stavljeni su i delegati ministarstva finansija, građevina, narodnog zdravlja, ishrane i socijalnog staranja. Tada je Ljotić dobio ovlašćenja da po kratkom postupku izvrši izmene odobrenog generalnog plana Smedereva. Osnovan je fond za obnovu za sakupljanje sredstava odobrenih od države, Dunavske banovine i smederevske opštine, koji će u ovu svhu zaključivati i posebne zajmove.
Tokom obnove Smedereva, u periodu od 1941. do 1943. godine i Milan Pavlović je podneo zahtev Fondu za obnovu i iskoristio sredstva, pa je 1943. godine obnovio svoj hotel i ponovo ga stavio u funkciju. Prema podacima Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, M. Pavlović je tražio zajam od Fonda za obnovu, a Nikola Deđanski mu je uradio arhitektoski projekat zgrade hotela „Avala“ u stilu moderne.
Odmah po oslobođenju 1946. godine Milanu Pavloviću sva imovina je konfiskovana, a u drugom krugu oduzimanja privatne imovine, njegov hotel „Avala“ 1960. godine je nacinaliovan i za potrebe države FNR Jugoslavije, pretvoren u Dom jugoslovenske narodne armije. Kod velikog broja Smederevaca zgrada je bila poznata kao Dom JNA, a za stare Smederevce to je i dalje bila „Avala“, a taj kraj i dalje „česmica”.
Oba Milanova sina bila su visokoškolovani, obrazovani ljudi. Stariji Milanov sin je Petar Pavlović, poznat pod nadimkom Pera Krka, koji je bio diplomirani pravnik, advokat i veliki ljubitelj sporta u Smederevu. U Narodnom odboru opštine Smederevo bio je sekretar u sazivu od 1963. do 1967. godine. Svoju advokatsku kancelariju je vodio od 1967. Do 1976, kada je napustio Smederevo i u luci Ploče bio je direktor pravnih poslova, a u Beogradu je bio sekretar u Institutu društvenih nauka, kao i u „Invest importu“. Jedan je od osnivača (1990.g.) i više godina bio potpredsednik Srpske liberalne stranke i član Lige za restituciju i zaštitu ljudskih prava. Bio je veliki zaljubljenik u sport, učesnik i organizator sporskih manifestacija i priredbi u Smederevu. Entuzijasta plivačkog sporta i aktivni učesnik osnivanja plivačkog i vartepolo kluba 1958. godine (treći u Srbiji). Pera Krka ima ćerku Milanu.

Petar Pavlovic -Pera Krga // Zoran Pavlovic- Zoran Pusac
Mlađi Milanov sin je Zoran Pavlović, Zoran Pusac, diplomirani pravnik, advokat i takođe veliki ljubitelj sporta u Smederevu. Kao i njegov stariji brat u Smederevu je otvorio i vodio advokatsku kancelariju u dužem vremenskom periodu, jer je bio jedan od najboljih advokata u gradu. I Zoran je bio učesnik i organizator mnogih sportskih manifestacija i priredbi u Smederevu. Kao veliki sportski entuzijasta, sa svojim bratom Perom Krkom, bio je aktivni učesnik obnavljanja rada stonoteniskog kluba. Zoran ima ćerku Aleksandru.
Zbog mnoštva lepih događaja u Domu JNA, koji su se u njemu ostvarili i odvijali, potrebno je i o tome ovde reći nekoliko rečenica. U velikoj sali sa većom binom, održavale su se mnoge priredbe, recitali, muzički koncerti, dečije predstave, podela Novogodišnjih paketića, novogodišnji dočeci, ali su najznačajnije bile igranke sa živom muzikom, tada poznatih Smederevskih muzičara. Igranke su se održavale subotom i nedeljom uveče, uz posetu koliko muških, toliko i ženskih osoba. Muškarci su morali da budu pristojno odeveni sa obaveznim sakoom, a devojke su morale na nogama da imaju cipele salonke (čizmice se nisu smele nositi u sali na igranci!).
U jednom delu Doma postojao je i bife u kome su se mogla piti alkoholna i bezalkohlna pića, po veoma pristupačnim cenama. Najpopularnija pića bili su vinjak i špricer i kultna Kokta. U bašti Doma JNA, postojali su i bina za muziku, podijum za igru (ples), otvoreni cvetni separei i prava kuglaška staza.
Tokom 2016. godine hotelijer Milan Pavlović je rahabilitovan, pa su naslednici iz porodice Pavlović podneli zahtev za pokretanje postupka restitucije, odnosno povraćaja imovine. Postoji informacija da je imovina delimično vraćena naslednicima, ali oni, naravno, nisu zadovoljni tim rešenjem. Narvno, ni druga strana, vojne vlasti (vojni pravobranilac) nije zadovoljna, pa je uložila žalbu Sudu na to rešenje.
Nikola Tasić Cale / SDCafe.rs