Statistički podaci pokazuju da je grad na Dunavu po prosečnim primanjima u samom vrhu u Srbiji. Poznata fraza da je statistika kao bikini – mnogo pokazuje, a ništa ne otkriva – u potpunosti može da se primeni i u ovom slučaju, jer da nije „Ju Es stila“ i javnog sektora, prosečna plata u Smederevu bila bi mnogo manja.
Jedno od najsigurnijih radnih mesta ovde je u proizvodnim pogonima železare. Sve ima svoju cenu, pa tako oni koji zasnuju radni odnos u sektorima kao što su „Visoka peć“ ili „Čeličana“ moraju da budu spremni na naporan smenski rad. Treba napomenuti da verovatno u celoj zemlji nema poslodavca koji tako dobro plaća prekovremeni rad i angažovanje tokom praznika.
Do položaja službenika u Smederevu mnogo je teže doći. Znanje engleskog jezika je neophodno da bi se dobio posao asistenta ili prevodioca, a konkurencija za bilo koje radno mesto je prevelika. Oni kojima to pođe za rukom, na isplatu mogu da računaju svakog 1. i 15. u mesecu, bez dana zakašnjenja.
Vlasnici privatnih firmi, međutim, retko se odlučuju za otvaranje novih radnih mesta, a nekadašnji smederevski giganti, poput „Godomina“ ili „Želvoza“, prošli su kroz stečaj ili neuspešnu privatizaciju, i potpuno je neizvesno da li će radnici ikada dobiti svoje pošteno zarađene plate. U buticima, kafićima i manjim prodavnicama poslodavci često ne uplaćuju radni staž i ostale doprinose, dok su primanja obično ispod minimalca.
Teško je stići i do sezonskih poslova. Veza je potrebna i za rad na gradilištu, a dnevnice su za „obične radnike“ tek nešto veće od 1.000 dinara. Oni koji su bez posla, takozvani „vukovci“, u cik zore stoje kod Starog mlina i čekaju da naiđe neki kombi kako bi ih odvezao na celodnevni fizički rad da zarade neki dinar. Slično je i sa branjem voća. Oni koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom kažu da je teško pokriti i troškove ulaganja, pa je sve manje vlasnika voćnjaka koji se odlučuju za angažovanje sezonskih berača.
Na kraju, treba pomenuti i položaj medijskih radnika u Smederevu, koji imaju najmanje zarade u odnosu ostale kolege u Srbiji. Dakle, sa platama su zadovoljni samo oni koji su na „američkom“, državnom i gradskom budžetu. Svi ostali mogu da kažu: „Imam platu i rado je se sećam“.
M. Cakić
Izvor: Pravda