Dr Aleksandar Urošević, biolog, naučni je savetnik na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ koji se poslednjih godina, posebno trudi da, između ostalog, javnost u svom gradu upozna sa florom i faunom našeg kraja.
U ponedeljak, 16. decembra će, od 19 sati u Koncertnoj dvorani Centra za kulturu, održati predavanje o zmijama Smedereva i okoline.
Fauna zmija Smedereva je relativno nespecifična, i najsličnija je fauni zmija Vojvodine i najvećeg dela centralne Srbije, sa vrstama karakterističnim za centralnu i južnu Evropu i istočni Mediteran.
Zmije prisutne u Smederevu svrstavaju se u dve porodice, Natricidae (vodene zmije i njihovi srodnici) i Colubridae (smukovi i njihovi srodnici) i sve su neotrovne.
Od pet vrsta zmija čije prisustvo je u Smederevu danas potvrđeno, belouška i ribarica su relativno široko rasprostranjene i prisutne gde god ima podesnih vodenih staništa, a naročito uz Dunav.
Stepski smuk karakterističan za otvorena staništa je čest uz Dunav i na lesnim brdima, a postaje ređi ka jugu naše opštine. Eskulapov smuk je nalažen u zapadnim delovima naše opštine, oko hrastovih ili priobalnih šuma vrbe, topole i johe.
Dr Aleksandar Urošević, biolog: “Volim Smederevo i sve što u njemu živi!”
Smukulja je mala, skrovita zmija čije je prisustvo u Smederevu tek skoro otkriveno na svega nekoliko lokaliteta u centralnim i južnim delovima opštine.
Istorijski, Karaman (1948) na području Smedereva pominje i šarku, otrovnu zmiju čije su raštrkane ravničarske populacije u Srbiji vezane za šume hrasta lužnjaka.
Sve zmije danas prisutne na području Smedereva su strogo zaštićene zakonom. Pored toga, stepski smuk se smatra ranjivom vrstom na nacionalnom nivou.
U okviru ovog programa, pored osvrta na karakteristike pomenutih vrsta uz ilustrativni material, govoriće se i o tome čime su ugrožene zmije, šta ih čini važnim delom naših ekosistema i zašto se smatraju korisnim.
Poseban segment predavanja biće posvećen predstavi i simbolici zmije u kulturi, mitologiji i narodnom predanju.
Foto: Aleksandar Urošević