Home InfoKultura Ove godine obnova bedema između kula 10 i 11

Ove godine obnova bedema između kula 10 i 11

by redakcija1

Na redovnim, godišnjim konkursima Ministarstva kulture za 2023, Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture Smederevo, nadležan za Braničevski i Podunvski okrug, dobio je sredstva za pet projekata. U četiri slučaja, reč je o projektima u oblasti zaštite, očuvanja i predstavljanja nepokretnog kulturnog nasleđa, a jedan projekat je iz Konkursa koji je namenjen otkrivanju, zaštiti, proučavanju, istraživanju i korišćenju arheološkog nasleđa.

U Smederevu će se raditi na sanaciji bedema između kula 10 i 11 (takozvane krive kule).

To je onaj prvi, sledeći deo na redu, odmah u nastavku ranije obnovljenog Jezavskog bedema.
„Odustalo se ove godine od radova na kuli 11 jer zbog svih ranijih problema sa projektom, a sada i zbog poskupljenja, mora da se radi revizija. To je veliki projekat i podrazumeva posebnu akciju. Izgubili smo korak. Ali, nadam se da ćemo ove godine, završiti sve ili makar najveći deo bedema između kula 10 i 11“kaže za SDCafe.rs Dejan Radovanović, direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Smederevu.

Takođe, radiće se i statička sanacija crkve Zahvalnice u Radovanjskom lugu (ove godine obe faze, prva na osnovu prenetih sredstva iz 2022, a druga na osnovu ovogodišnjeg konkursa), deo sanacije zgrade stare škole u Krnjevu, zatim, izrada predloga da se u nepokretna kulturna dobra – spomenike kulture, uvrste Crkva Uspenja Presvete Bogorodice u Ratarima i crkva Svetog Vartolomeja u Malom Orašju, kao i druga faza sistematskih arheoloških istraživanja srednjevekovnog grada Ždrela. Od prošle godine, takođe su preneta sredstva i za izradu dokumentacije za obnovu Stare klanice u Velikoj Plani.

Jedini projekat koji je Zavod predložio, a nije usvojen, pri čemu su i tražena manja sredstva (800 000 dinara) je onaj kojim je trebalo izraditi projekat za obnovu dela crkve Svetog arhistratiga Gavrila u Osipaonici:

„Tamo je trebalo da se zameni krov koji je nekada bio najverovatnije od šindre, drveni svakako, a već dugo je limeni. Mi smo hteli da to zamenimo i vratimo crkvi autentičan izgled. Tamo se bliži i važna godišnjica pa je to bio jedan od povoda i baš nam je žao što to neće započeti sada. Svakako, ono što možemo da uradimo bez sredstava za projektnu dokumentaciju mi ćemo to započeti, videćemo, i sama crkva ima neka skromna sredstva za početne radove. Nadamo se da sledeće godine biti odobren projekat jer je ta crkva vredna. Podseća oblikom na crkve brvnare i ima nekoliko takvih koje su prelazni oblik između brvnara i zidanih crkava. Ona jeste zidana u 19. veku, ali je nekada na tom mestu bila brvnara koja je prerađena. To je uobičajeno za građevine koje su kod nas nastajale u 17, 18. ili početkom 19. veka. Interesantno je da su pravljene između dva sela, kako bi meštani oba, mogli da dolaze u njih. Takva je crkva u Lozoviku, između Saraoraca i Lozovika, a ova je između Osipaonice i Lugavčine pa su ta dva sela gravitirala ka njoj“napominje Radovanović za SDCafe.rs.

Naravno, svaki dobjeni projekat je uvek dobra vest, ali ono što ne valja jeste da se poslednjih godina, po nepisanom pravilu, procedure u Ministarstvu, nakon raspisivanja konkursa, donošenja odluke o izboru projekata, potpisivanja ugovora i prebacivanja sredstava, okončavaju tek u julu i avgustu. Tek nakon toga, Zavod može da raspiše javne nabavke za izbor izvođača. To znači da radovi zapravo počinju onda kada se građevinska sezona privodi kraju.

„I tako mi dočekamo jesenji period kada bi trebalo da završavamo radove, a mi ih tek počinjemo. To ne razume niko od građana jer deluje nelogično, ali to je jednostavno tako“kaže za SDCafe.rs Dejan Radovanović, direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Smederevu. Drugi ozbiljan problem nastaje kada Ministarstvo opredeli mnogo manja sredstva od traženih, a to se i ovoga puta dogodilo. Za većinu projekata, dobijena sredstva manja su za 20-50% pa je nekada vrlo teško da se nešto što je bila logička celina radova, prilagodi dodeljenoj sumi.

„Na primer, za obnovu bedema dela smederevske tvrđave tražili smo 17 miliona, a dobili 10. Mi ćemo tu uspeti da odradimo onaj deo za onoliko koliko imamo novca, ali ima situacija kada to stvara veliki problem. Traženo je 11 miliona za sanaciju stare škole u Krnjevu, dobijeno je pet. Sada to treba prepakovati u skladu sa tim iznosom. Kako da obnovite tri četvrtine krova? Možda je, ako već nema sredstava, bilo bolje da je odobreno manje projekata, ali sa iznosima u celosti“dodaje Radovanović.

Uz sve ovo, Zavod će biti angažovan i na nadzoru nad konzervatorskim radovima za koja su sredstva obezbeđena iz drugih izvora, a reč je nastavku radova na crkvi Svetog Georgija u Smederevu, sanaciji fasade zgrade opštine u Petrovcu na Mlavi, sanaciji i restauraciji Muzeja kulturne istorije u Požarevcu i zgrade Muzeja u Golpcu.

 

OSIPAONICA – Naše selo, naši ljudi

Slične vesti

4 comments

Smederevac 10.07.2023 - 16:14

Kakva silna dinamika obnove Tvrdjave..Moraćemo da se strpimo još jedno 60 do 70 god.da se dovede do sadasnj.izgleda recimo Golubackog grada ili tvr.Ram.

Reply
Marko 11.07.2023 - 07:00

A da sklonite onz zabokrecinu na ulazu u tvrdjavu, da srusite onaj krs od bivseg ZISa, da sklonite ona dva rugla od kontenera na ulazu levo i desno. Da uredite osvetljenje i setaliste kako treba sa smislom, da sklonite one kablove i bandere sto svuda vise, da sklonite onaj paviljon blizu malog grada sto so se sam ne srusi, da obezbedite mali grad da neko ne padne sa onih zidina?!
P.S. Odgovr je Uvek: Nema novca, nije nasa nadleznost, nije resena imovina i tako 50 godina.

Reply
Bubu 11.07.2023 - 09:17

Kod razmišljanja oko obnove za period od 60 do 70 godina mislim da nedostaje po jedna nula.

Reply

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!