U Istorijskom arhivu danas je priređena svečanost povodom obeležavanja 30 godina postojanja i rada te ustanove u Smederevu.
Proteklih decenija, Arhiv je postao ključni čuvar i promoter kulturnog istorijskog nasleđa našeg grada i društva u celini, poručeno je ovom prilikom.
Rad je otpočeo 1994. godine sa misijom da prikuplja, čuva i obrađuje arhivsku građu od značaja za istoriju Smedereva i okolnih područja.
Neprekidno je radio na proširivanju svojih zbirki, saradnji sa kulturnim i naučnim institucijama i unapređenju uslova za čuvanje i istraživanje građe.
Deo istorije onih koji istoriju beleže, predstavljen je i na ovim povodom postavljenoj izložbi „Nakon trideset godina“.
Arhiv konitinuarno radi na prikupljanju, zaštiti i predstavljanju važnih dokumenata koji svedoče o bogatom i raznolikom nasleđu ovih naših prostora. Ovu izložbu prati katalog koji predstavlja presek najvažnijih momenata u istoriji arhiva u Smederevu.
Kroz fotografije, dokumenta i druge arhivalije vodimo vas na putovanje kroz vreme, pokazujući kako je Arhiv doprineo očuvanju kulturnog identiteta i kako je postao neprocenjih izvor za istraživače, studente i sve ljubitelje istorije.
Zahvaljujem gradu, svim institucijama i pojedincima koji su tokom 30 godina na različite načine podržali rad Istorijskog arhiva bez čega on ne bi bio ni moguć – kazala je direktorka Istorijskog arhiva u Smederevu, Neda M. Mirić.
Da je svaki jubilej nekog od arhiva u Srbiji važan za sve arhivske radnike u zemlji i čitavu arhivsku mrežu, poručila je, u nastavku programa, Anja Vulić iz Državnog arhiva Srbije.
Svaka nova godina u postojanju arhiva, nije samo broj koji će se dodati kada će se govoriti o istorijatu. Naprotiv. Ona je najsnažniji dolaz da jedan arhiv odgovorno i savesno obavlja svoj posao.
Štiteći arhivsku građu, svaki zaposleni štiti i svest o postojanju i trajanju srpskog naroda, države, kulture. Svaki arhiv, najveći je čuvar istorijskog, nacionalnog i kulturnog identiteta. Zadatak, najveći i najuzvišeniji svakog arhiva, jeste da čuvajući dokument čuva znanje i istinu.
Istorijski arhiv u Smederevu karakterišu dve osobenosti. Jedini je u Srbiji nadležan za teritoriju samo jedne opštine i arhiv je sa najmanjim brojem zaposlenih. Imajući to u vidu on je dokaz koliko je jedan naizgled mali arhiv zapravo veliki.
Lela Pavlović, predsednica Arhivističkog društva Srbije, ovoga puta u društvu kolega iz Čačka, Beograda, Kraljeva, Smederevske Palanke, istakla je ono što je neretko i prvi utisak gostiju – da Arhiv u Smederevu ima lep prostor u samom centru grada što je važno za ustanove koje žele da budu što bliže građanstvu.
Kako je dodala, zanimljivo je i što ova smederevska ustanova ima poseban prostor za preuzimanje arhivske građe što nije slučaj u svim drugim ustanovama.
U svim arhivima su tri osnovna problema: smeštajni kapaciteti, broj zaposlenih i njihova struktura i pitanje finansiranja. Ono što je zakonom 2020. omogućeno još uvek nije ostvareno, a to je da svi lokalni arhivi budu finansirani od strane republike. Takođe, digitlano doba dolazi i zaista se moramo uključiti što se tiče naših mogućnosti, a to će znatno pomoći i u našem radu.
Jubilej je zaposlenima čestitao i Vladimir Nešić zamenik gradonačelnice, zahvaljujući im na posvećenom radu:
Cilj lokalne samouprave je da u narednom periodu poboljša uslove za vaš rad, ovog leta smo zato načinili nekoliko važnih koraka u sanaciji ove zgrade, a to će biti nastavljeno i na dalje.
Sama postavka je veoma interesantna i obavezno bi je trebalo pogledati jer tu nije dat samo istorijat jedne ustanove već, imajući na umu čime se Arhiv bavi, ovde je izloženo i mnogo dragocenih podataka iz prošlosti grada.
Tako je dat osvrt na osnovnu, ali i prateće delatnosti poput izdavaštva ili izložbene delatnosti, ali i delovi raznih fondova – knjige protokola, rad kako Načelstva Okruga Smederevskog tako i Načelstva Okruga Podunavskog tokom 19. veka, Smederevska zadruga AD- Smederevo koja je postojala od 1887. do 1949.
Takođe, tu je i rad Izvanrednog komesarijata za obnovu Smedereva 1941 – 1944, Gradskog poglavarstva 1923 – 1944 i opis ličnog fonda Milana Jovanovića Stoimirovića.
Posebno su zanimljive zbirke razglednica, evidencija Matične knjige rođenih u periodu od 1841. do 1846. kao i računi za nabavku odela za maskiranje žandarma u poteri za hajducima 1905. godine.
Sve to, narednih dana, može se pogledati u čitaonici Istorijskog arhiva u Smederevu.