Povodom jučerašnje posete Gradonačeklnika Smedereva kompaniji HBIS, kompanija je izdala saopštenje koje prenosimo u potpunosti.
Kompaniju HBIS GROUP Serbia posetili su danas gradonačelnik Grada Smedereva Jovan Beč i predstavnici smederevskih mesnih zajednica Radinac, Vranovo i Ralja. U prisustvu domaćina oni su obišli postrojenje Nove aglolinije, a potom održali zajednički sastanak.
Generalni direktor kompanije Wang Lianxi podsetio je da je kompanija od kada je preuzela železaru 2016. godine uložila preko 300 miliona evra u projekte koji su uglavnom usmereni na zaštitu životne sredine. “Najbitnije ja da je ovo tek početak i mi planiramo da nastavimo ulaganja u još neke ekološke projekte, da ovde ostanemo dugo i da naporno radimo i poboljšavamo naše performanse. Dobili smo i Integrisanu (IPPC) dozvolu nedavno za lokaciju Smederevo i sebi zacrtali u planovima da do 2025. godine postignemo nivo emisija koji je propisan u EU. Istovremeno je neophodno razumevanje i strpljenje svih, zato što je ovo višedecenijski problem koji smo nasledili, a svakako nećemo štedeti napore da ga rešimo u narednim godinama”, rekao je Wang.
Prezentaciju je održala Ljubica Drejk, generalni menadžer Zaštite životne sredine, koja je naglasila da u kompaniji ima 8 kontinualnih merača na emiterima (dimnjacima). “Centralni dimnjak na Novoj agloliniji ima trostruki sistem otprašivanja: elektrofilter, vrećasti filter i sistem za odsumporavanje gasova. Na njemu imamo kontinualni merač i prašina se na njemu maksimalno kreće do 2mg/m3, a nama je limit 50 mg/m3. Ovo je sada veliki napredak, a uveli smo i odsumporavanje gasova iako nikada nismo imali problem sa sumporom, ali očekujemo da će zakoni u budućnosti biti malo stroži, tako da smo i to predupredili. Među projektima koje je kompanija preduzela, a koji su doveli do poboljšanja uticaja HBIS GROUP Serbia je pre svega puštanje u rad Nove aglolinije. Ugrađeni su sistemi stabilnog prskanja puteva kao i redovno pranje, čišćenje i asfaltiranje saobraćajnica, kontrola emisije sa emitera na kontinualnim meračima prašine, povećan je monitoring zahvaljujući novim merenjima i video nadzoru. Povećana je i kontrola dopreme i istovara sirovina uz kontrolu njihove vlažnosti. Eksterni uticaji koje uočavamo su saobraćaj, kotlarnice, meteorološki uslovi, individualna ložišta“, zaključila je Drejk.
Izvršni direktor za proizvodnju Vladan Mihailović istakao je prednosti tri nova postrojenja koja su energetski efikasna, jer koriste visokopećni gas umesto skupog prirodnog gasa i imaju minimalan uticaj na životnu sredinu. Nova aglolinija projektovana je po najboljoj raspoloživoj tehnologiji i ovo postrojenje koristi isključivo visokopećni (VP) gas. Rezervoar za visokopećni gas omogućava distribuciju i veću potrošnju VP gasa za ostale potrošače u fabrici, a VP gas koristi i nova Koračna peć u Toploj valjaonici.
Od predstavnika mesnih zajednica čule su se reči pohvale za nova poboljšanja koja HBIS GROUP Serbia ostvaruje kroz nove projekte, a koji se odnose na zaštitu životne sredine. Bilo je reči i o gorućim pitanjima koja su aktuelna u okolnim selima, koja bi uz pomoć kompanije moga zajedno da se reše, kao što je ozelenjavanje dela pojasa van kruga fabrike, uređenje zelenih površina i pešačkih staza koje su građanima važne i korisne.
Gradonačelnik Grada Smedereva Jovan Beč rekao je da zahvaljujući železari veliki broj sugrađana ima nova radna mesta, što za Grad znaći veći priliv u budžet. “Zahvalio bih se HBIS GROUP Serbia na brizi i ulaganjima u zaštitu životne sredine, a čuli smo i da postoje planovi za budućnost. Drago mi je da postoji dijalog sa meštanima Radinca, Ralje i Vranova koji su u neposrednom okruženju fabrike, da možete jedni druge da čujete i da svi imamo prilike da vidimo ove rezultate i planove, jer sam siguran da smo zajedno na istom zadatku”, zaključio je gradonačelnik.
7 comments
Koga više predstavlja drug Miča Kostič i u kom svojstvu? On se bajagi bori za ekologiju već 20 godina, a reč nije rekao kada je Jelen Do zatrpan šljakom i šutom. Beč govori o meštanima Vranova i okolnih MZ u drugom licu, da se nije i on preselio iz svog sela u centar? Zahvaljuje se na radnim mestima i prilivu u budžet – zar tema sastanka nije bio – zaštita životne sredine?! Teško nama sa ovakvim malim ljudima.
Koje loše pozorište, smejurija. Ne zna se ko je veći dunster od ovih malobrojnih što nešto i znaju. A ti, Smederevo, ćuti. I umiri od raka i kardiovaskularnih boleština kao nikada do sada.
„Živelo čelično prijateljstvo Kine i Srbije“. U Smederevu se to i potvrđuje. Gledam sliku svečane sale i vraćam se najmanje 13 godina unazad. U njoj sam više godina, od 1985-te, bio prisutan na stručnim sastancima, prezentacijama,…a i sam sam izlagao stanje mojih projekata!
Pozdravljam postignute rezultate u realizaciji prijekata usmerenih na zaštitu šivotne sredine i ekologiju. Obradovalo me je mišljenje i infoirmacija da zagađenje Smedereva ne potiče samo od Železare, već da veliki (možda i veći !) uticaj imaju saobraćaj (dizel-goriva), silne kotlarnice (preko 60 i) i individualna ložišta (šporeti na ugalj i drva!)
Posebno uspešnim, ističem korišćenje visokopećnog gasa u dva prizvodna pogona Železare, ali i za druge potrebe u fabrici. To je prva upotreba visokopečnog gasa (o čemu se godinama govorilo), čime se povećala energetska efikasnost.
Ау човече, па зар и овде дођоше ботови. На СД Кафе… ово је крај. ево леба ми, идем у ПМ више
Ako je tu i ..strucnjak..Mica Kostic -SPS kadar iz Radinca sigurno ce resiti sve probleme !
Kad ste već editovali komentar, onda ga bolje obrišite.
Čika Cale, Vi odista verujete ovom pozorištu i čvrsto stojite svojim godinama i ozbiljnošću iza svake konstatacije iznete u komentaru?
G-dine Ivane, ja ne znam ko ste, ali vidim da vi mene poznajete i drago mi je zbog toga. Ne mislim da je ovo bilo „neko pozorište“, jer bih onda ja pogazio sve oni što sam 40 g. gradio i radio u Železari. Verovatno ste mlad čovek i nadam se visoko obrazovan, te bi trebalo da više cenite Smederevsku železaru. Možda ne znate da je ona, i pored svih event. manjkavosti, najveći izvoznik u Srbiji i da direktno i indirektno zapošljava cca. 5 hiljada ljudi. I da se ne zavaravamo – nema potpuno čiste tehnologije, odn. proizvodnje!