Sedmog aprila, na dan kada je 1948. osnovana Svetska zdravstvena organizacija, širom planete se obeležava Svetski dan zdravlja.
Slogan ovogodišnje kampanje je „Zdrav početak, budućnost koja obećava”, pa je u fokusu zdravstvena zaštita žena u reproduktivnom periodu i zdravlje novorođenčadi, kao i pružanje podrške porodicama.
Zato se ove godine apeluje na vlade, donatore i zdravstvenu zajednicu da ulažu u intervencije zasnovane na dokazima kao i one aktivnosti koje doprinose poboljšanju ukupnog kvaliteta zdravstvene zaštite žena i novorođenčadi.
Srbija je u potpunosti ostvarila podciljeve vezane za smanjenje maternalne smrtnosti i smanjenje neonatalne i smrtnosti dece starosti do pet godina, dok je značajan napredak postignut u pogledu smanjenja učestalosti zaraznih bolesti, kao i smanjenja stope smrtnosti od nezaraznih bolesti.
Primetan je napredak u pogledu univerzalnog pristupa uslugama koje se odnose na zdravstvenu zaštitu vezanu za seksualno i reproduktivno zdravlje, uključujući planiranje porodice, ali je sa druge strane došlo do blagog povećanja stope rađanja među adolescentkinjama – navode iz Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”. Kako se na dalje dodaje, u domenu ciljeva koji se odnose na podsticanje rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena i devojčica, podaci ukazuju da je potrebno dalje unaprediti okvir u oblasti nasilja nad ženama i braka i porodice.
Pravilnikom je definisano da obavezno zdravstveno osiguranje predviđa da su u zdravstvenim ustanovama, omogućeni preventivni ginekološki pregledi jednom godišnje ženama od navršene petnaeste godine života, kao i preventivni pregled u vezi sa planiranjem porodice jednom godišnje ženama uzrasta 15–49 godina.
Tokom trudnoće, podsećaju iz „Batuta“, preporučuje se četiri do pet kontrolnih pregleda kod ginekologa, uz tri do četiri ultrazvučna pregleda. Trudnicama se savetuju i pregledi stomatologa. Preventivni pregled obavlja se nakon porođaja i nakon šest do osam nedelja.
Poseta patronažne sestre planirana je za dan nakon izlaska iz porodilišta, kako bi se nastavila kontinuirana zaštita ove izrazito osetljive populacije.
Svaka porodica ima pravo na pet poseta patronažne sestre tokom prvih mesec dana, koje se odvijaju prema proceni i dogovoru sa roditeljima. Dodatne posete se mogu ostvariti po nalogu pedijatra, ukoliko su potrebne.