Čitav oktobar je kako se često kaže „obojen u roze“ jer se tada obeležava Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke i aktivnosti na podizanju svesti su intenzivnije nego inače.
Ova bolest predstavlja najčešći oblik malignog tumora u oboljevanju i umiranju žena u Srbiji gde godišnje život izgubi oko 1500 obolelih.
U nameri da našim sugrađankama prenese važne poruke o preventivi, u Smederevu je i ove godine na glavnom gradskom trgu, govorila dr Sonja Dunčić, načelnica Službe za zaštitu zdravlja žena u Domu zdravlja.
Preventiva je najvažnija – to je do sada bezbroj puta ponovljena poruka ali sve dok je zaista ne shvatimo ozbiljno, mora se iznova isticati. Jer, razliku između života i smrti čini trenutak u kome je bolest otkrivena, odnosno da li je uznapredovala ili je u početnoj fazi.
Uvek pre svega podsećamo da je potreban samopregled i ići na kliničke preglede, voditi računa o tome ako u porodici ima nekin predispozicija, čak i ako nam nije ništa i osećamo se dobro treba se javiti lekaru. A onda će se prema nalazu dalje raditi ultrazvučna dijagnostika ili mamografska.
Na žalost, mi smo morali da prekinemo skrining koji smo radili od 2015. zbog nedostatka mamografa. Ali dobijemo bar jednom godišnje mobillni mamograf pa se priličan broj žena odazove i bude pregedan.
Ove godine u junu i julu bilo je oko 1300 žena u mobilnom mamografu. Pošto nemamo mamograf za organizovani skrining, mi preko onkologa šaljemo žene koje imaju neki problem da oni trijažiraju tako da naše kolege radiolozi rade punom parom i pregledaju žene. I to je jedan vid skriniga – kaže, za SDCafe.rs dr Sonja Dunčić.
Kako dodaje preciznijih podataka za poslednje dve godine trenutno nema. Ono što je okvirno poznato jeste da u Podunavskom okrugu godišnje ima oko 700 novootkrivenih slučajeva, a oko stotinu života bude okončano.
To su neke starije statistike, podaci su iz 2022. na tri godine se obnavljaju pa ćemo videti kako smo ovim aktivnostima uticali, a ja mislim da smo proširili znanje o tome da je potrebno samopregledati se i ići na preglede kod velikog broja stanovništva u Okrugu.
Tako da se nama javljaju žene i koje su bile na ranijim skrinizima ali i one koje nisu, a čule su od prijateljica ili rođaka. Svakodnevno nekoga preko onkologa pošaljemo na pregled bilo zbog toga što postoji promena ili porodični rizik – dodaje dr Dunčić.
Inače je zapaženo da 20% obolelih čine žene starosti do 40 godina, zatim, 30% njih je starosti do 50 godina, a ostatak su žene do 74. godine.
Naša stataistika pokazuje loše podatke pre svega u delu koji se odnosi na činjenicu da se u dve trećine slučajeva karcinom otkriva u uznapredovaloj fazi.
Mi težimo preko skrininga da ih otkrijemo u početnoj fazi kada su manji od dva centimetra i kada su lokalizovani na dojci i nisu se proširili u regionalne ili limfne žlezde, niti su udaljene metastaze. Tada je izlečenje izvesno, a u svim ostalim slučajevima je moguće, ali je mnogo manji procenat uspešnosti – objašnjava dr Sonja Dunčić.
Tribinu je i ovog oktobra organizovao Grad Smederevo, a prisustvovala joj je i gradonačelnica Jasmina Vojinović sa saradnicama. Šteta što odziv naših sugrađanki nije bio veći…