Home InfoDruštvo Da i to dočekamo: Projekat sanacije smetlišta u Godominu

Da i to dočekamo: Projekat sanacije smetlišta u Godominu

by redakcija1

Grad Smederevo je na Portalu javnih nabavki objavio poziv za izradu projekta sanacije i remedijacije nesanitarne deponije komunalnog otpada Godominsko polje.

Procenjena vrednost nabvake odnosno troškova izrade ovog projekta koji bi trebalo da predstavlja važan, konkretan korak ka konačnom rešenju problema je 6,5 miliona dinara.

Naravno, to sve pod uslovom da kada ga stručnjaci iz ove oblasti naprave, projekat ubrzo bude i primenjen u realnosti.

Smederevci manje – više uglavnom znaju o čemu se radi, ali neretko nismo svesni do koje je mere situacija odavno prevazišla granice.

Kako bi učesnike tendera detaljno upoznala sa tim kakav ih posao očekuje, lokalna samouprava je u opisu prateće dokumentacije javnog poziva objavila i presek stanja. To, između ostalog, izgleda ovako.

Gradska deponija – smetlište u Godominskom polju je nesanitarno odlagalište komunalnog otpada pomešanog sa svim ostalim primesama (industrijski, građevinski, medicinski, opasan…) koji su odlagani bez ikakve kontrole kod preuzimanja.

Postojeće smetlište je udaljeno svega 150 metara od najbližih kuća, a 2 km vazdušnom linijom od centra grada.

Visina naslaga deponovanog otpada je na pojedinim mestima i preko 23 metara, a samo smetlište je oivičeno, sa jedne strane, gasovodom, a sa druge strane, magistralnim cevovodom pijaće vode, dok je visina ograničena visokonaponskim  dalekovodom.

Od avgusta 2007. godine se koristi se privremeno odlagalište otpada u Godominskom polju, na prostoru nekadašnjeg korita reke Jezave.

Prosto je nemoguće i reći koliko se i kakva vrsta otpada nalazi na postojećem smetlištu. Više puta je dolazilo do zapaljenja otpada, a vatra je tinjala po nekoliko dana.

Odlagalište predstavlja klasično smetlište koje u celosti zagađuje površinske i podzemne vode, odnosno ugrožava zdravlje stanovnika.

Deponovanje otpada je vršeno i još uvek se vrši neplanski, bez jasno definisane tehnologije deponovanja, formiranja radnih (dnevnih/nedeljnih) ćelija/kaseta, što je uslovilo ubrzo formiranje nesanitarnog smetlišta čije procedne vode se slivaju u nizvodni deo reke Jezave koja je u slivnom području Dunava – navodi se u tehničkoj specifikaciji.

Na dalje su podaci o tome da se dnevno, na ovo smetlište dopremi oko 100 tona pomešanog otpada, bez primarne separacije i kontrole toga šta se odlaže. Kompleks se prostire na 14 hektara i to poljoprivrednog zemljišta.

Cilj izrade ovog projekta sanacije i remedijacije je da se pre svega smanji uticaj procednih voda na površinske i podzemne vodotokove, zatim da trajno eliminiše neprijatne mirise i koriguje vizuelni efekat.

Takođe, potrebna su rešenja uz sagledavanje mogućnosti da se zadrži postojeća količina otpada uz eliminisanje njegovog nepovoljnog uticaja na vode, stambeno okruženje i živi svet, kao i za korišćenje novoizgrađene transfer stanice sa reciklažnim dvorištem za potrebe te sanacije, a poželjno je i da se da uvid u to postoji li mogućnost iskorišćenja deponijskih gasova za dobijanje energije kao i korišćenje sekundarnih sirovina sa ovog lokaliteta.

Javna nabavka je bila otvorena do danas, a nakon što bude izabran, ponuđač će imati vremenski rok od 30 dana od potpisivanja ugovora da izradi projekat sanacije deponije.

Slične vesti

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!