Prošle godine je potpisan Protokol između predstavnika Vlade, sindikata i Ministarstva prosvete o ispunjavanju zahteva prosvetara.
Međutim, prošlo je godinu dana i od svega potpisanog apsolutno se ništa nije dogodilo. Na ovo za SDCafe.rs podseća učiteljica iz Smedereva, Jasminka Marić, članica Izvršnog odbora i predsednica Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije Nezavisnost za Školsku upravu Požarevac.
Zbog toga prosvetni radnici od septembra pokušavaju da pregovaraju sa nadležnima, ali nema mnogo uspeha. Upravo zbog nepoštovanja Protokola, već su 16. septembra obustavili rad, a činjenica da pomaka nema, dovela je i do današnje obustave i još jednog velikog protesta koji će biti u Beogradu, u podne, ispred Narodne skupštine.
Zreli smo, odgovorni ljudi, ali to što je tada dogovoreno nije urađeno i još uvek nemamo naznaku kada će se sve to završiti.
Prosvetni radnici su hteli da podignu glas, da se čuju, da se vidi gde smo, kakvo je to naše društvo u kojem se, ono što se potpiše, ne poštuje. Prinuđeni smo da koristimo neka zakonom data prava – kaže Jasminka za naš portal.
Kako dodaje, kada je o školama na teritoriji Smedereva reč, i one su se u velikom broju priključile odluci o obustavi nastave 2. oktobra:
Što se tiče osnovnih i srednjih škola u Smederevu, u 90% njih biće totalna obustava nastave, jer su članovi sindikata Nezavisnost, Samostalnog i Sindikata unije dali podršku odluci reprezentativnih sindikata na republičkom nivou. Imamo i podršku kolega koji nisu ni u jednom sindikatu.
Najveći deo škola staje. Naravno, u svakoj školi imamo različitu strukturu zaposlenih, a u pojedinim se dogodila situacija da u nižoj nastavi neke kolege žele da drže časove i njima je to omogućeno.
Svi ostali staju. Obaveštena su deca i roditelji. Mi ćemo biti na našim radnim mestima, imaćemo dežurstva. Poštujemo proceduru dolaska na posao, ali neće biti nastave.
U nekim gradovima, kolektivi i radnici u predškolskim ustanovama se kao članovi sindikata takođe danas pridružuju protestu – predstavnici Samostalnog sindikata i Nezavisnosti mahom su imali obustavu rada u jutarnjim satima.
Međutim, zaposleni u PU „Naša radost“ Smederevo nisu članovi nijednog sindikata, nisu ni na koji način podržali svoje kolege, kao ni one u školskom obrazovanju i sa njima, ovaj sindikat nema komunikaciju, kaže naša sagovornica.
Kada je juče na poziv Vlade Srbije održan sastanak sa predstavnicima sindikata, očekivanja su bila da će možda doći do nekog dogovora.
Međutim, ponuda je ostala ista i neprihvatljiva je za sindikate prosvetnih radnika – 12% povećanja za nastavni, a 8% povećanja za nenastavni kadar. Time je urađeno drugačije od onoga što je lane dogovoreno, napominje Jasminka Marić.
Oni ne žele da odstupe, iako su u potpisanom Protokolu procenti malo drugačiji, nema te razlike, nismo očekivali da će napraviti razliku između nastavnog i nenastavnog osoblja. Svi smo mi kolege, na jednom zadatku, a to je obrazovanje učenika. Svako ima doprinos u tome i nama zaista ne ide na ruku da oni prave takvu razliku.
Očekivali smo da će ipak dati bolju ponudu. Međutim, ostali su pri svome. A mi smo u tom slučaju ostali pri onom što smo planirali, da organizujemo veliki protest. Videćemo posle šta će biti.
Podsećamo, prosvetni radnici su uputili četiri zahteva. Onaj oko koga ima najviše otpora jeste da početnik u prosveti ima platu na nivou prosečne plate u republici. Jer, prosvetarima, prosečna plata uporno izmiče, nikako da je dostignu.
Obrazovanje je branša koja ima najveći sloj najobrazovanijih ljudi, a mi se trudimo da dođemo do proseka, pa da li je to normalno? A oni ni to ne žele da ispoštuju. Još jedan zahtev se odnosi na Krivični zakonik o kojem smo pričali već dve godine unazad i tek sad je krenuo u javnu raspravu. Nadaju se da će do kraja godine to ispuniti.
Zatim, novogodišnja nagrada koja je definisana kolektivnim ugovorom ali se on godinama u nazad ne poštuje, ta stavka nikako da se stavi na sto, o tome nema nikakvih priča, a Vlada je u obavezi da pregovara sa sindikatima i o tome.
Korekcija koeficijenata, odnosno Uredba o koeficijentima takođe je mrtvo slovo na papiru. Znači sve što smo hteli da se nešto menja, oni sve to stavljaju u fijoku. Nemamo drugog izbora.
Sami su sve to potpisali u pregovorima prošle godine, ništa ispoštovali nisu. Moramo da stavimo do znanja da mora da se poštuje ono što je potpisano. Zato je i naš slogan „Čovek se veže za reč“.
Na pitanje da li ona i njene kolege imaju utisak da ih građanstvo razume i podržava, Jasminka Marić kaže da ima utisak da roditelji konačno shvataju problematiku u kojoj se svi nalazimo, da škola nije bezbedno mesto ni za njihovu decu ni za prosvetne radnike.
Od prošlogodišnjih nemilih događaja u maju, ta podrška je još veća jer sve ono čemu smo svedočili ne uliva sigurnost i poverenje u obrazovne ustanove.
I roditelji očekuju da se nešto promeni i da se napokon stane na put nasilju u svakom obliku i na svim relacijama, bez obzira na to da li je reč o nasilju među učenicima, učenicima i nastavnicima ili roditeljima i nastavnicima.
To je uzelo maha, nebezbedni su svi. Ako se Vlada prema nama, kao nekom ko je nosilac obrazovnih ustanova ovako ophodi, šta onda mogu da očekuju drugi ljudi, kako će se prema njima ophoditi? Moramo da se izborimo za svoje mesto, položaj i uvažavanje – poručuje Jasminka Marić članica Izvršnog odbora i predsednica Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije Nezavisnost za Školsku upravu Požarevac.