Oduvek ste želeli da imate uredan, gust i savršen travnjak u svom dvorištu u kojem ćete uživati tokom proleća i leta?
Mislili ste da to nije moguće? Ili nikada niste ni pokušali?
Održavanje travnjaka nije ni malo jednostavno. Potrebno vam je vreme, istrajnost, volja, ali i adekvatna oprema kojom ćete to učiniti. Međutim, ukoliko želite da ove godine vaše dvorište izgleda bolje nego ikad, mi ćemo vam pomoći u tome.
U nastavku teksta pročitajte kako da pravilno negujete i održavate vaš travnjak, koja oprema vam je potrebna i koliko često kositi i zalivati travnjak kako biste postigli željeni efekat.
Nabavite adekvatan alat za održavanje travnjaka
Da bi pravilno održavali svoj travnjak, potreban vam je odgovarajući alat. Imajući u vidu veliki izbor tipova opreme i proizvođača, odabir pravog može biti težak.
Prvo što je potrebno da nabavite jeste kvalitetna kosilica za travu. Postoji više različitih vrsta kosilica na tržištu, a one sa kojima su i najzahtevniji bili zadovoljni su Stihl kosačice. Iako ovaj proizvođač ima akumulatorske, benzinske i ručne kosilice, zbog svoje praktičnosti najpopularnije su aku kosilice.
Akumulatorska kosilica radi na baterije i nema kablove, tako da je košenje jednostavno i praktično – uz minimalan napor možete da pokosite i najteže terene i da dođete do najnepristupačnijih delova.
Takođe, alat koji vam je potreban je trimer za travu. Ovaj alat zbog svog oblika i mobilnosti omogućava precizno košenje mesta koja su manje dostupna – delove oko ivičnjaka, biljaka ili stabala, kao i ćoškove dvorišta do kojih sa kosilicom ne možete da dođete zbog njene veličine i oblika.
Kako biste pokupili lišće koje je sa drveća opalo po travi, potrebne vam su grabulje sa kojima ćete brzo i lako očistiti lišće i učiniti travnatu površinu besprekornom.
Košenje trave – koliko često kositi travu u svom dvorištu?
Da li je tačno da što češće kosite travu ona će biti gušća i zdravija?
Jeste, ili bar tako kažu iskusni baštovani. Međutim, kao i u svemu u životu, tako i u ovome treba imati meru. Koliko često ćete kositi travu zavisi od nekolicine faktora.
Za početak, faktor koji u najvećoj meri utiče na šta tačno znači redovno košenje travnjaka je klima i godišnje doba. Tokom proleća i jeseni, usled većih i učestalijih padavina trava brže raste. Samim tim je potrebno da je češće kosite. U ovom periodu idealno je da je kosite jednom nedeljno, dok se preporučuje da najveći period između dva košenja bude 2 nedelje.
Kako biste bili sigurni da je vaša trava spremna za kosenje potreban vam je lenjir. Travu ne treba kositi pre nego što naraste do visine od 7 santimetara.
Zatim, sledeći uticaj na izgled trave ima i period dana kada je kosite. Travu treba kositi u ranim večernim satima, jer je tada trava vlažna, a ukoliko niste u mogućnosti da u ovom periodu to učinite, možete kositi i u ranjim jutarnjim časovima.
Takođe, potrebno je da nakon košenja uklonite svu pokošenu travu sa površine, kao i lišće koje može izazvati truljenje i propadanje trave.
Zalivanje trave – koliko često i u kom periodu zalivati travnjak?
Sada kada ste naučili koliko često se kosi trava, potrebno je da se informišete o zalivanju trave – podjednako važnom faktoru za konačni izgled vašeg travnjaka.
Prva stvar o kojoj treba da razmislite je učestalost zalivanja. Ovo u najvećoj meri zavisi od vremenskih uslova. Ako je vreme kišovito, nema potrebe za zalivanjem travnjaka jer će ona preko kiše dobiti dovoljnu količinu vode. Međutim, kada su visoke temperature, suša je i nema padavina, potrebno je zalivati travu svaki dan kako se ona ne bi osušila.
Dakle, ne postoji tačno pravilo koliko često treba da zalivate travu, već to treba sami da procenite na osnovu vremenskih uslova i vlažnosti zemlje – kada je zemlja potpuno suva, potrebno je da zalijete travnjak. Takođe, uticaj na zdravlje i izgled travnjaka ima i period dana u kome ga zalivate. Travu ne treba zalivati u najtoplijem delu dana, kada je direktno izložena visokim temperaturama i sunčevim zracima – ovo joj može doneti više štete nego koristi. Preporučuje se zalivanje u ranim jutarnjim časovima, kada sunce još nije izašlo, ili kasnim večernjim časovima, nakon što sunce zađe.
Đubrenje trave – za savršen izgled travnjaka
Đubrenje je krajnji postupak, koji će izgled vaše trave podići na zavidni nivo. Ovaj jednostavan proces možete raditi sami, jedino što je potrebno jeste da nabavite kvalitetno đubrivo i rasipač za travu.
Osnovno đubrenje koje se koristi kada je trava tek posađena se vrši uz pomoć organskih đubriva, a dopunsko đubrenje, kada želite da povećate gustinu i kvalitet travnjaka, se vrši sa mineralnim đubrivima.
Proces đubrenja se vrši iz 3 navrata – prvo u februaru nakon hladnih temperatura, drugo u maju i treče u septembru kako bi se trava pripremila za sneg i mraz.
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio koristan, te da ćete poslušati naše savete pri košenju, zalivanju i održavanju travnjaka i ove godine imali najlepši travnjak ikada!
Srbijanka Stanković
2 comments
Lep tekst, ali bi bilo korisnije da napišete tekst o rupama na svim putevima u gradu.
Bravo Rupe na putevima. Posle slomljneog tocka i par stotina eurica stete shvatis da ima vaznijih stvari od travnjaka 🙂