Ove godine Muzej u Smederevu realizuje drugi Festival prirodnjačkog filma, a kao uvod u programe koji slede, sinoć je najpre priređena izložba “Glas prirode” Zavoda za zaštitu prirode Srbije. Autori su Jelena Kovačević, Jovana Ilić, Ivan Medenica i Srđan Marinčić.
Izložba je organizovana povodom 75 godina rada Zavoda i njom smo želeli da predstavimo sve ono što radi Zavod, ali i šta sve predstavlja prirodno bogatstvo i prirodno nasleđe naše zemlje.
Pokušali smo da na interaktivan način predstavimo baštinu Srbije. I ma Koliko ovde predstavljeno deluje sadržajno i bogato, to je zapravo samo mali deo onoga što se može naći na prostorima naše zemlje – kazala je Nataša Panić, šef odseka za obrazovno izdavačku delatnost Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Ova multimedijalna postavka prikazuje prirodnu baštinu Srbije i njenu institucionalnu zaštitu. Obuhvata video prezentacije, geografske prikaze zaštićenih područja i vrsta, kao i eksponate iz geološke zbirke Zavoda, arhivske fotografije i film “Glas prirode”.
Srbija zauzima samo 1,9% teritorije Evrope ali ima specifičan ekosistem – 39% vaskularne flore, 51% faune riba, 40% faune gmizavaca i vodozemaca Evrope, 74% faune ptica i 67% faune sisara Evrope.
U našoj zemlji pod zaštitom je 468 prirodnih dobara čija ukupna površina obuhvata 8,31% teritorije zemlje. Najviše je spomenika prirode – 309, rezervata prirode je 66, a predela izuzetnih oblika imamo 28. U Srbiji je i 19 parkova prirode, šest zaštićenih staništa i pet nacionalnih parkova.
U nastavku je održan panel o upotrebi filma u nastavne svrhe o čemu će više reči biti naknadno.
Ova dva programa bila su uvod u Festival prirodnjačkog filma koji će se odvijati 6. i 7. novembra. Kako je istakla direktorka Tatjana Gačpar, ovo je jedinstven poduhvat smederevskog Muzeja koji polako postaje prepoznatljiv u regionu po promociji ljubavi prema prirodi, očuvanju životne sredine i ekološke odgovornosti.
Dr Gordana Paunović, muzejski savetnik i idejni tvorac projekta, skrenula je pažnju na to koliko je prošle godine bila značajna podrška Grada Smedereva jer bez toga, jedna manifestacija u nastajanju ne bi zaživela. Ove godine Grad je i dalje finansijer, ali se priključilo i Ministrstvo kulture uvidevši značaj ideje festivala.
Podršku pruža i Prirodnjački muzej, a manifestacija se širi i ima sve veći krug prijatelja. Filmove za prikazivanje ustupili su RTS, Zavod za zaštitu prirode, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode…
Takođe, kako dodaje Gordana Paunović, priključio se i Dušan Varda poznati reditelj, kao i Saša Preradović profesor primenjene umetnosti čiji će film na ovom festivalu prvi put biti javno prikazan.
Na programu je deset ostvarenja inspirisanih prirodom. Večeras od 17 sati biće prikazani filmovi “Konji krčedinske ade”, “Rudnik Krepoljin”, “Ptica i čovek” “Čudesna sudbina kravice Slavice” i “Vinogradarstvo 21.veka”.
Sutra će biti emitovani “Tunja”, “Rtanj”, “Čistilište”, “Suri orao” i “Ekstremi vertikala”. Od 18 i 30 je radionica za đake “Priroda na filmu” o snimanju prirodnog okruženja, a u završnici će biti dodeljene nagrade sa konkursa “Filmski istraživači prirode”.