Home InfoDešavanje VIDEO: „Mladencima u čast“: Članice 20 udruženja učestvovale u manifestaciji

VIDEO: „Mladencima u čast“: Članice 20 udruženja učestvovale u manifestaciji

by Redakcija2

Svetkovanje praznika Mladenci u našem narodu protiče uz više običaja, a najprepoznatljiviji je svakako spremanje mladenčića – 40 obrednih kolačića premazanih medom, koji su simbol nastradalih 40 mučenika Sevastijskih. Istovremeno, to je i praznik svih onih supružnika u prvoj godini braka.

U čast tog praznika, članice 20 aktiva i udruženja žena iz smederevskog kraja izložile su svojih ruku delo. To su „Sveti Trifun“ iz Saraoraca, „Izvor“ iz Male Krsne, „Selo veselo“ iz Vodnja, „Prelo iz Lugavčine“, „Jabuka“ iz Udovica, „Kolarac“, „Petrijevo“, „Lipe“, udruženja žena mesnih zajednica Carina, Karađorđev dud, Leštar, Papazovac, Zlatno brdo, Plavinac, 25. maj, Slavija, UG „Treće doba“, smederevsko „Kolo srpskih sestara“ i Mirjana Radivojević iz Osipaonice.

Osim mladenčića, učesnice su za ovu priliku pripremile i izložile tradicionalna peciva, slane i slatke đakonije, razna posluženja, a sve to se moglo i degustirati na licu mesta. Predstavnicama svih aktiva i udruženja koji su se odazvali pozivu na ovu manifestaciju članica Gradskog veća za kulturu i prosvetu Aleksandra Mitić uručila je zahvalnice.

Događaj je pomoglo Udruženje cvećara Smederevski đurđevak, a manifestaciju „Mladencima u čast“ su organizovali Grad Smederevo i Centar za kulturu.

Slične vesti

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!