Udruženja UL-AZ i Razbijanje tišine, pozorište PATOS i Orkestar Svetlost realizovali su još jedno zanimljivo veče Art četvrti u okviru Kulturnog leta.
Likovna i dramska umetnost, poezija i muzika različitih formi i žanrova, sve to, stalo je u nekoliko sati večernjeg programa u bašti CZK i Etno kluba.
Najpre je predstavljeno sve što je nastalo tokom radionica reljefa koje je prethodnih dana držao slikar Nemanja Arsić. Radilo se četiri dana, sa mešovitom grupom polaznika, a ideja je bila izazov za sve:
Prvo smo radili sve u glini, posle smo pokušavali da to izlijemo, namera je bila da svi vide kompletan proces nastanka jednog reljefa.
Bilo je i zabavno i naporno i bilo je više posla nego što sam očekivao, pogotovo kada je o izlivanju reč. Pošto sam ja vajar, a ne slikar pa dugo nisam radio u ovoj tehnici, i mene je ovo na neki način ponovo učinilo učenikom. Ali, uživao sam.
Polaznici su zadovoljni, i stariji i mlađi, to je najvažnije. Veoma lepo iskustvo i mislim da ćemo i naredne godine da ponovimo ovakve radionice – kaže, za SDCafe.rs Nemanja Arsić.
Najmlađi polaznici su deca iz četvrtog i petog razreda. Iako je radionica bila namenjena srednjoškolcima, mlađi su želeli da učestvuju pa Nemanja, pošto su već bili tako zainteresovani, nije hteo da ih obeshrabri i odbije, naprotiv.
Najstariji su pak već i sami roditelji i otuda je ekipa sa radionica bila prilično mešovita. Starijima je ovo bila odlična relaksacija i taj rad im je veoma prijao.
Na izložbi su prikazani radovi u raznim etapama – neki su ostali u glini, drugi su izliveni, izloženi su i kalupi i negativi da bi se publika upoznala sa tim kako tačno nastaje reljef.
Neki odlivci nisu uspeli ali su namerno izloženi kako bi se videlo da je sve to deo nastanka, učenja i procesa proizvodnje i da ništa nije onako jednostavno kao što mi danas svi mislimo gledajući snimke sa Ju Tjuba gde sve ide glatko.
Takođe, kada je o motivima i temama reč, polaznici su ih sami birali pa su se neki igrali šarama, drugi predstavili životinje, ostali su birali apstraktne ili pak prizore iz svog okruženja.
Drugi program Art Četvrti u prvi plan je stavio pesničko stvaralaštvo naše mlade sugrađanke Katarine Sole, o čemu će naknadno posebno biti reči.
Nakon toga je usledio performans Jelene Ugrinić, profesorke violine i osnivača Orkestra Svetlost.
Ona je Smederevka već odavno poznata po radu na popularizaciji klasične muzike, ali i drugih žanrova, a u poslednje vreme je često viđamo i na pozorišnoj sceni.
Performans „Dekonstrukcija“ je dramsko – muzičko ostvarenje, umetnički odgovor na nasilje kojem smo na svakom koraku izloženi u gotovo svim segmentima života.
Bilo da je reč o vršnjačkom, porodičnom, političkom ili nasilju na poslu, svaki taj oblik zlostavljanja donosi karakteristične fraze i poruke.
Sa njima se skoro svi suočavamo i one su zapravo psihičko nasilje čega neretko nismo ni svesni ili odbijamo da to prihvatmo ali je činjenica da se zbog toga osećamo loše i da one ostavljaju posledice.
Taj performans je izvorno nastao u okviru „Građanskog talasa“ i ovo je bilo drugo izvođenje.
Završnicu je po ustaljenom običaju u Art četvrti, činio koncert u Etno klubu. Ovoga puta u goste su došle komšije iz Smederevske Palanke – bend UNPNKD. To je akustični duo koji čine pevač Radoje Đurđević i gitarista Srđan Milovanović, a zajedno su osmislili ovaj neobičan repertoar kao „pank rok na akustičnim gitarama“.
Već sledeće nedelje, 4. avgusta, ponovo se nastavlja niz interesantnih programa na istom mestu.
Foto performans „Dekonstrukcija“ i koncert UNPNKD: Ivan Veselinović