Nakon izložbe u holu Centra za kulturu, povodom proslavljanja Kinske Nove godine, održan je i program prezentacije baštine ove zemlje.
Profesor Bojan Lalić iz „Instituta za pojas i put“ istakao je da je zadovoljstvo ponovo biti u Smederevu i dodao da je ovoga puta, proslava malo drugačije koncipirana i pre svega usmerena ka kulturnom nasleđu. Sve to, kako bi smo se bolje upoznali i ojačali postojeće veze:
O odnosu Srbije i Kine se govori svake godine na mnogo mesta. Svaki govor zvaničnika počinje kovanicom o čeličnom prijateljstvu, koja je nastala upravo u Smederevu i zbog njega. Danas, to čelično prijateljstvo čuva teritorijalni integritet Srbije i poštuje i održava celovitost države Kine.
Srbija je jedna od 28 zemalja osnivača inicijative Pojas i put koja se uvek provlači u događajima koje organizujemo, a ta inicijativa ima 150 zemalja u svetu. Da biste prijatelje poštovali i računali na njih, morate dobro da ih poznajete.
Tako i ove godine pokušavamo da upoznamo naše prijatelje. Verujemo i planiramo da sledeće godine proslavimo Srpsku Novu godinu u Kini, da bi što više veza pokazalo da nismo prijatelji iz interesa, ni zbog industrije, već zato što poštujemo kulturu, obrazovanje i naša deca vole različitost i prijatelje – kazao je Lalić.
Gradonačelnica Smedereva uputila je slične poruke:
Povezanost između Srbije i Kine negujemo kroz tradicionalno dobre, prijateljske odnose i godinama unazad još više ih jačamo jer su utemeljene na saradnji, međusobnom razumevanju, solidarnosti dva naroda – kazala je Jasmina Vojnović. Potom je podsetila na važan događaj za grad i srpsku privredu iz 2016. kada je kineska kompanija preuzela železaru u Smederevu.
Smederevo je zahvaljujući tome i dalje važan industrijski centar Srbije, a železara ima epitet najvećeg srpskog izvoznika na šta smo posebno ponosni.
Radosna sam što iz našeg grada, našim prijateljima iz Kine, mogu uputim najsrdačnije čestitke povodom dolaska Nove godine i što nam je ovim programom pružena mpgućnost da se još više upoznamo sa kineskom kulturom i tradicijom.
Želim da vam ova, godina zmaja, donese još više prosperiteta kome težimo. Prijateljima iz Kine koji žive i rade u Srbiji i Smederevu želimo mnogo uspeha i prijatan boravak u našoj sredini – istakla je gradonačelnica.
Ming Li, ambasador NR Kine u Srbiji izjavio je da Kina i Srbija međusobno podržavaju kulturu i tradiciju, da je ovom prilikom pred publikom delegacija iz oblasti Fuđen, koja je polazna tačka Puta svile na moru.
Provincija Fuđen ima najbogatije nematerijalno kulturno nasleđe u Kini, što su potvrdile i Ujednjiene nacije. Zato su, večerašnja izložba i performans od posebnog značaja. Najvažniji kneski praznik je obeležavanje Nove godine.
Vrednosti koje se tada posebno ističu su harmonija, mir i blagostanje. Kineska nova godina potiče iz Kine, ali pripada celom svetu.
U tradicionalnoj kineskoj kulturu zmaj simbolizuje sreću, mudrost, hrabrost i snagu. Ovom prilikom želim građanima Smedereva u ovoj godini mnogo sreće i dobro zdravlje – kazao je Li.
Svečanosti su prisustvovali i direktor Kineskog kulturnog centra u Beogradu, uprava HBIS-a, predstavnici saveta za kulturu ambasade Kine.
Tokom programa koji je usledio izvedeno je devet, mahom plesnih tačaka i koreografija. Najpre, dveojački ples „Cvetanje koralnog drveta“ – Grad Ćuendžou se u prošlosti zvao Citung (što znači „Koralno drvo“), stoga su cvetovi koralnog drveta simbol grada Ćuendžou. Ova tačka odiše veselim muzičkim stilom i jedinstveno lepim prizorima, donoseći publici neobično audio-vizuelno uživanje.
Nakon toga usledila je lutkarska predstava “Pijani Džung Kui”. Naime, lutkarsko pozorište iz Ćuendžoua je nastalo za vreme Ćin i Han dinastije i ima istoriju dugu više od 2000 godina. To je prvi kineski projekat koja je uvršten na UNESKO listu izuzetnih praksi nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
U kineskom folkloru i mitologiji, Džung Kui je bog koji juri duhove i isteruje zlo, mada se demoni neprekidno pojavljuju, on ih neumorno istrebljuje. Iako depresivan u piću utapa svoju tugu, on nikada ne zaboravlja svoju svetu misiju.
Zvuci sa juga „Dražesni prolećni zraci suncaˮ doneli su tačku koja počiva na tome da ti Ćuendžou zvuci predstavljaju jednu od najdrevnijih postojećih muzičkih vrsta u Kini, koja je 2009. godine uvrštena na UNESKO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovečanstva.
To je tradicionalna pesma, drevni duet o mladoj dami koja vodi svoju sluškinju u baštu da uživaju u proleću, a potiče iz priče o Džu Jingtai i Lijang Šanbou (zovu ih i kineski Romeo i Julija).
Takođe, publika je imala prilike da vidi i čuje Gaođija operu „Lutanja mladog plemićaˮ, kostimirani ples „Lepe žene iz Huiʼanaˮ, žensku solo pesmu „Prolećni povetaracˮ, lutkarsku predstavu „Mladi monah iskušenik silazi sa planine“, kraće predstavljanje borilačke veštine „Vu Cu Ćuenˮ, a program je završen “Prazničnom veselom pesmom”.