U Kladovu je pre dva dana otvorena rekonstruisana tvrđava Fetislam iz 16. veka, u čiju je obnovu kroz projekat EU za kulturno nasleđe i turizam uloženo 1,3 miliona evra. To je svakako odlična vest koju je, međutim, većina Smederevaca dočekala s pitanjem- “Zar Smedererska tvrđava ne zaslužuje isto ovakav tretman?”
Posle Golupca i Bača, ovo je treća tvrđava koju je podržala EU, i to uz sufinansiranje Vlade Savezne Republike Nemačke. Inače, Nemačka i EU su kroz fondove do sada uložile 24,3 miliona evra u projekat EU za kulturno nasleđe i turizam.
Fetislam (Novigrad) podignut je 1524. godine kao polazište za osmansko osvajanje susednih mađarskih gradova odnosno invazije na Transilvaniju. Sada se, nakon rekonstrukcije, u tvrđavi Fetislam ( u prevodu- kapije islama), koju je naredio da se izgradi Sulejman Veličanstveni, planira i skoro otvaranje suvenirnica, galerijskih prostora, muzejskih postavki, istorijskih kafea, letnjih bašta.
Da li je Smederevska tvrđava manje istorijski vredna?
Da li je manje atraktivna?
Da li su turisti manje zainteresovani za nju?
Nije, naprotiv.
U čemu je onda caka?
Smederevsku tvrđavu kao poslednju prestonicu srednjevekovne Srbije podigao je despot Đurađ Branković, sestrić despota Stefana Lazarevića, kao upravno, vojno privredno kultruno i crkveno sedište Srpske Despotovine. Sagrađena je pre tvrđave Fetislam, u peirodu od 1428. do 1439.
Prvo je podignut Mali grad gde je smeštena rezidencija Despota Đurđa, zgrada za porodicu, pratnju i stražu, kao i biblioteka i kovnica novca. Izgradnja Malog grada trajala je samo dve godine! Po završetku izgradnje Malog grada, izgrađen je i Veliki grad oko 1439.godine. Veliki grad prostire se na 11 hektara. Pri tom je dozidano još 19 kula sa bedemima, a sa kopnene strane prokopan je rov koji je spajao reke Dunav i Jezavu.
Smederevska tvrđava smatra se najočuvanijom i najvećom ravničarskom tvrđavom Srednjeg veka na tlu Evrope.
A šta mi radimo sa njom?