Home InfoZdravstvo U smederevskom kraju godišnje 700 – 800 novoobolelih od raka dojke, sutra pregledi do 16 sati

U smederevskom kraju godišnje 700 – 800 novoobolelih od raka dojke, sutra pregledi do 16 sati

by redakcija1

Podrška svim ženama koje se trenutno bore sa ovom bolešću, kao i podsećanje svih ostalih da samo pravovremeno javljanje lekaru pravi razliku između života i smrti, najvažnije su poruke današnjeg susreta.

Povodom obeležavanja oktobra – meseca borbe protiv raka dojke, Grad Smederevo i Dom zdravlja organizovali su tribinu. Na glavnom gradskom trgu govorila je dr Sonja Dunčić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja.

Karcinom dojke je najčešći karcinom kod žena. Na žalost, uvek se iznova susrećemo sa ovom bolešću koja ne štedi nikoga. Smatra se da svaka osma žena ima predispoziciju za oboljevanje.

Faktori rizika su raniji slučajevi u porodici, pušenje, gojaznost, dijabetes, fizička neaktivnost i nepraktikovanje samopregleda kao važne, prve linije reagovanja.

Ne možemo da znamo kod koga će se karcinom javiti, ali možemo da ga „uhvatimo“ u početnoj fazi kada je izlečenje najveće.

Mi, na žalost, još uvek imamo žene koje ne dolaze kod lekara da im on ne bi kazao da su bolesne. Moramo da shvatimo, ako imamo i najmanju sumnju, odmah treba da potražimo pomoć lekara. Ono što savetujemo je samopregled jednom mesečno.

Kod devojaka koje u porodici već imaju slučajeve oboljevanja kod majki, tetki, baka, sestara, već sa 25 godina je potrebno redovno praćenje i pregledi jednom godišnje.

To isto važi i za sve starije od 40 ili 45 godina. I naravno, sve što se u međuvremenu dogodi ili ako opazite neku promenu, obavezno što pre treba konsultovati lekara – kazala je dr Dunčić.

 

Pokazatelji Instituta Batut ukazuju na to da je u Srbiji stopa oboljevanja nešto niža od evropskog proseka. Ali je, suprotno tome, značajno viša stopa smrtnosti u odnosu na Evropu.

Znači, mi imamo lošiju statistiku zato što kasno otkrivamo, zbog toga je i smrtnost veća. Na tome bi trebalo da poradimo više. Da se tumor otkrije u početnoj fazi kada je stepen izlečenja 90%. Što je tumor veći, to je stepen izlečenja manji.

Godišnje, u našem kraju imamo između 700 i 800 novoobolelih žena, što nije mala stvar. Različit je stepen mortaliteta. Varirao je od 2016. do 2020. Ali godišnje nam umre od četiri do deset žena od ove bolesti.

Od 2015. smo krenuli sa skriningom, ali prekinuli smo kad je bila korona. Sada razmatramo da se počne ponovo sa tom praksom jer je bila dobra. Uspešno smo tako pronalazili početne stadijume. Bez obzira na to, treba doći čim se posumnja da nešto nije u redu  – ponavlja dr Sonja.

Ovom prilikom, direktorka Doma zdravlja je pozvala na sutrašnju akciju preventivnih pregleda koja će trajati od 8 do 16 sati u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

Radiće se ultrazvuk dojke za žene, a za muškarce određivanje PSA antigena (tumor marker za kancer prostate). To je akcija Ministarstva zdravlja i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, u svim gradovia, a u preko 150 ustanova.

Pozivamo žene preko 40 godina starosti da se jave u Dom zdravlja, ordinacija broj 16 u prizemlju. Tu će dočekati naš tim sa uputom za ultrazvuk dojke koji se odmah potom radi u Opštoj bolnici.

Poželjno je da to budu osobe koje se do sada nisu kontrolisale, nisu radile mamografiju ili pregled, a možda već imaju neke simptome i uočile su promene. Kod svake osobe gde se pronađe nešto sumnjivo, preduzećemo dalje korake.  

Za muškarce preko 49 godina radićemo određivanje PSA antigena. To je tumor marker. Bitno je da oni koji dođu nisu u poslednjih godinu dana radili taj test. Dobiće uput za laboratoriju u bolnici da se urade analize – kazala je dr Olgica Obradović i pozvala sugrađanke i sugrađane da se odazovu ovom pozivu u što većem broju.    

Slične vesti

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!