Programi 35. manifestacije će početi u ponedeljak, 22. januara, u Istorijskom arhivu gde će od 10 i 30 biti promocija knjige “Brankovići – dva esejistička pogleda”.
Autori su Milan Micić, istoričar, književnik, generalni sekretar Matice srpske i Ferenc Nemet, vanredni profesor na Učiteljskom fakultetu u Subotici.
U ovom delu, oni se bave Brankovićima, porodicom koja je od svih srpskih feudalnih, najduže bila prisutna u vekovima propadanja srpske države pred nadirućom turskom vojskom. Knjiga daje osvrt na mađarsku istoriografiju, ugarske povelje, pisma i izveštaje koji se odnose na Brankoviće i Smederevo.
Od 12 sati, u Narodnoj biblioteci će biti predstavljene izložbe. Na Odeljenju strane knjige biće postavka “Holy Places of the Serbs: Serbian Churches and Monasteries”. Na Dečijem – “Srce vaše neka čuva reči moje”, na Odeljenju stručne knjige “Svetitelj bogonosni i pastir istinit”. U ograncima u selima biće izložbe “Sveti Sava ćirilicom piše”.
U Muzeju od 18 sati je predavanje “Srpska prisutnost u Jerusalimu kroz vekove” koje će održati Srđan Ratković, izraelski teolog i licencirani vodič Ministarstva turizma države Izrael.
Drugog dana, 23. januara, u podne će u Centru za kulturu početi predstava za decu Čiča Mičinog pozorišta “Male priče o velikom Savi”.
U večernjim satima, program se nastavlja u Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju. Od 18 časova tu će biti tribina “Sveti Sava – središte istorijske, legendarne i mitske svesti srpskog naroda” koje će održati profesor dr Boško Suvajdžić.
Sat vremena kasnije tribina je u Centru za kulturu, a o “Nadi u hrišćanskom iskustvu” govoriće dr Rastko Jović. U istraživanjima mlađe populacije u Evropi, primetan je sve veći osećaj beznađa i razočaranja u svet u kojem žive. Da li hrišćanstvo može nešto da ponudi i na koji način sagledava današnju krizu i čoveka u njoj, kako čoveku vratiti nadu u život i mesto čoveka u njemu? – to su neka od ključnih pitanja o kojima će ovom prilikom biti reči.
Sreda, 24. januar najpre, od 12 sati u Galeriji Centra za kulturu donosi otvaranje izložbe “Vekovni čuvari duhovnosti” fotografa Darka Veselinovića.
U 13 časova u Muzeju je predstavljanje sedmog toma publikacije “Obrenovići u muzejskim i drugim zbirkama Srbije i Evrope”. Izdavač je Muzej rudničko-takovskog kraja u Gornjem Milanovcu.
U programu će učestvovati direktor Muzeja u Smederevu Tatjana Gačpar, direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja Aleksandar Marušić i dr Snežana Cvetković, muzejski savetnik Muzeja u Smederevu.
Nagrade najuspešnijim učesnicima Svetosavskog literalnog konkursa biće uručene od 18 sati u Biblioteci, dok je od 19 časova koncert Divne Ljubojević i hora Melodi koji će izvesti kompozicije iz perioda od 19. do 21. veka, a iz svog repertoara srpskog, ruskog i vizantijskog pojanja.
Autorsko veče Miroslave Mire Cvetković je 25. januara od 18 sati u Narodnoj biblioteci, na Pozjamnom odeljenju.
Petak, 26. januar okupiće učesnice još jedne smotre “Slavski kolač” od 13 sati u Centru za kulturu, a svečana akademija na kojoj će biti dodeljena priznanja je od 19 sati. Besednik će biti sveštenik Stefan Jovanović, a program priprema škola – ovogodišnji domaćin “Dositej Obradović” iz Smedereva.
Na Savindan u hramu Svetog Georgija od 8 i 30 je liturgija i primopredaja slavskog kolača, kao i priredbe po školama.
Istovremeno, odvijaće se i prateći programi. Na Dečijem odeljenju Biblioteke odvijaće se radionice za đake škole u Vodnju, kao i kviz za decu osnovnoškolskog uzrasta „Svetosavlje“ i Božićno darivanje za ustanovu „Sunce“.
Muzej vas poziva na izložbe “Smederevska tvrđava – od prestonice do spomenika kulture” i “Grožđe, gvožđe i urbane vibracije”, a u izlogu Arhiva su slike Jovana Martinovića inspirisane srednjevekovnim Smederevom.