U prostorijama osnovne škole u Vranovu, sinoć su se okupili meštani kako bi poslali poruku je neophodna što hitnija reakcija po pitanju rešavanja ovog, ozbiljnog problema.
Podsećamo, prethodno je uspešno realizovana akcija „Veliko čišćenje malih divljih deponija“ u kojoj su aktivisti udruženja KUD Vranovo, uz tehničku i podršku u ljudstvu JKP „Zelenilo i groblja“ Smederevo i firme „Braća Basić“, raščišćavali divlje deponije u selu.
Ova inicijativa udruženja KUD Vranovo i meštana pokrenuta je u nameri da se skrene pažnja na veliki problem u vezi sa tretiranjem komunalnog otpada, ali i da se pronađu rešenja. Uklanjanje divljih deponija i uspostavljanje komunalne infrastrukture, najvažniji su koraci, objavšnjavaju aktivisti.
U Vranovu, kao ni u mnogim drugim selima smederevskog kraja, a uprkos činjenici da je reč o urbanizovanom naselju, nema kontejnera, nema kanti za smeće, kao ni organizovane usluge prikupljanja otpada od strane komunalnom preduzeća.
Ovo za posledicu ima stvaranje i širenje sve većeg broja divljih deponija, kako u samom mestu tako i u ataru sela. Broj divljih deponija opasno preti da ugrozi zdravlje ljudi i zagadi stotine hektara plodnog zemljišta i vodotokove u ataru sela, što povećava i rizike oboljevanja divljih životinja i narušuvanja ravnoteže celokupnog ekosistema – poručuju aktivisti.
Realnost su dokumentovali i kroz film koji je uradio ArtNet Studio, a koji šalje istu poruku i podseća da je nedopustivo da selo, sa oko hiljadu domaćinstava, koje baštini nastanak prve poljoprivredne zadruge u zemlji, poznato po plodnom zemljištu i odličnim uslovima za razvoj mnogih oblasti, sada živi zatrpano smećem na svakom koraku.
Deponija pored seoskog groblja, zatim pored nekadašnje ciglane, kao i ona pored mosta uz korito reke Ralje, sve to je u filmu prikazano, uz osvrt na najnoviji problem – veliko skladište ugljene prašine, o čemu je i SDCafe.rs ranije pisao.
Najveća divlja deponija Badrika nastala je još devedestih godina kada je korito reke postalo smetlište. Presečen je vodotok i reka je potom i presušila.
O svemu tome bilo je reči na tribini u nastavku susreta. U razgovoru sa meštanima, precizirani su dalji koraci koji su im na raspolaganju kao što je zbor meštana, zvačino obraćanje lokalnoj samoupravi, peticija…
Vranovci i Vranovke su razmenili mišljenja i predloge o tome kako promeniti postojeće stanje uvođenjem komunalne infrastrukture, ali i svest samih meštana o odnosu prema okruženju.
Upućen je i apel lokalnoj samoupravi da što pre pristupi izmenama i usvajanju novog lokalnog programa o upravljanju otpadom kako bi bio rešen problem Vranovaca, ali i žitelja svih ostalih sela u Smederevu koji imaju iste muke.
Inače, Ekološki projekat „Smeće u vreće – za Vranovo bez divljih deponija“ podržao je aktivistički centar GRAD u Smederevu, kroz zajednički projekat „Menjamo zajedno“.