Ovog vikenda počeo je popis stanovništva. Popis stanovništva, domaćinstava i stanova je, po sadržaju i obimu, najmasovnije i najkompleksnije statističko istraživanje koje se sprovodi u skoro svim zemljama sveta, na svakih deset godina.
Popisom se obezbeđuju potpuni i kvalitetni statistički podaci o stanovništvu, njegovoj starosnoj i polnoj strukturi, obrazovnoj i bračnoj strukturi, o ekonomskoj aktivnosti, o strukturi domaćinstava i porodica i o stambenom fondu.
Prikupljeni podaci od izuzetnog su značaja za ocenu trenutnog stanja, kao i za buduće planiranje i donošenje različitih strategija, kako na nacionalnom tako i lokalnom nivou.
Finansijska sredstva za sprovođenje Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine zajednički su obezbedile Republika Srbija i Evropska unija.
Najznačajnija razlika popisa u odnosu na druga statistička istraživanja jeste u tome što se popisom prikupljaju podaci do najnižeg teritorijalnog nivoa (naseljeno mesto, delovi naselja) i što pruža podatke o specifičnim grupama stanovništva – po polu, starosti, obrazovnoj strukturi, bračnom statusu, ekonomskoj aktivnosti…
Prema Zakonu o Popisu 2022. prikupljeni popisni podaci koriste se isključivo u statistične svrhe, tako da ne mogu biti ustupljeni drugim fizičkim ili pravnim licima.
U Popisu 2022. godine biće angažovano oko 250 opštinskih kordinatora, 2 200 instruktora i 15 000 popisivača. Radno vreme popisivača je od 8 do 21 čas, njegova obaveza je da obilazi domaćinstvo u različitim terminima, pre podne, posle podne. Ako nije našao nikoga na adresi, ostavlja broj info-centra da se građani jave kako bi se dogovorili o popisivanju. Podaci se uzimaju od svakog člana domaćinstva, a ako to nije moguće, popisivač odgovore prikuplja od člana domaćinstva koji je najbolje upoznat s podacima. Za decu mlađu od 15 godina odgovori se uzimaju od roditelja, usvojitelja, staratelja ili hranitelja.
Šta treba da znamo o popisu
- Traje od 1. do 31 oktobra
- Popis se sprovodi radnim danima i vikendom od 8 do 21 čas
- Popisivač je dužan da pozvoni na vrata, predstavi se i pokaže legitimaciju
- Svaki popisivač nosi sa sobom karticu s fotografijom, imenom, prezimenom i identifikacionim brojem, koju građani mogu da traže u bilo kom trenutku.
- Popisivači koriste elektronske obrasce.
- Popisivač je u obavezi da obilazi domaćinstvo u različitim terminima, pre podne i posle podne.
- Ako nikog ne nađe na adresi, ostavlja broj info-centra na koji građanin treba da se javi i dogovori se o popisivanju.
- Od ukupno 69 pitanja na popisu, građani ne moraju da odgovore na tri – o nacionalnosti, veroispovesti i maternjem jeziku.
- Ko odbije da učestvuje na popisu ili daje netačne ili nepotpune podatke, preti mu novčana kazna od 20.000 do 50.000 dinara.
- Građanin JMBG mogu dati popisivaču s bilo kog važećeg dokumenta, mogu ga sami pročitati ili dati dokument na uvid.
- Građani mogu zvati broj telefona 0800 444 005 kako bi se informisali o popisu.
- Do 30. novembra biće objavljeni prvi nezvanični rezultati.
1 comment
Читам ове коментаре и не могу да верујем колико има људи који немају појма шта је попис становништва и који је значај пописа за државу, за различита истраживања, науку и развој друштва. Међутим, мислим да значај пописа није у довољној мери објашњен и да је мало времена посвећено презентовању значаја пописа за наше друштво, државу…