Svečana svetosavska akademija započela je Himnom Svetom Savi, u izvođenju hora škole „Dositej Obradović“ iz Smedereva, domaćina ovogodišnje manifestacije.
Besednik je bio sveštenik Stefan Jovanović, doktorand na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu i paroh 11. parohije smederevske. On je na početku podsetio na besedu Svetog Save izrečenu 1220. godine u manastiru Žiča.
Tada je glavna poruka ovog duhovnika bila da su vera i dobra dela nerazdvojni jer jedno bez drugoga, u svakome od nas, nisu dovoljni. Tada nam „život hramlje“. Život u veri bez dobrih dela nije dovoljan, baš kao ni dobra dela, neutemeljena u veri.
Zaista, možemo smatrati jednom od najsvetlijih misli Svetog Save ideju po kojoj je narod od crkve neodvojivi deo. Ideju da crkve nema bez naroda i da crkva nije samo politički činilac odozgo nametnut narodu, već da je ona mesto živog odnosa sa živim Bogom, prostor u kome se Savin rod i narod među ostalima sjedinjuje sa božanskim logosom i utemeljuje svoj identitet u njemu.
Smatram da je nama danas preko potrebno da se podsetimo temelja crkvenosti i prave vere na kojima je zidao, na kojima nas je učio i zadužio Sveti Sava.
U njemu je sijala božanska osobina koja je u narodu odjeknula i ostavila dubok trag i pečat. To je sabornost, ali ne bilo kakva. Sabornost po ugledu na sabornost Boga Trojice – Trojica u Jedinici, Jedinica u Trojici.
Učio nas je sabornosti u Bogu koja se ostvaruje najlepšim dometom i najveličanstvenijim pokretom naše duše, ljubavlju. Sve ovo može da se nazove jednom rečju, a ta reč je crkva i Sveti Sava je to znao.
Svetosavlje je blagoslov, duhovno imanje, nasledstvo, ali i uputstvo, zadatak, cilj koji od nas iziskuje aktivno delovanje. Svetosavlje treba razumeti kao stvar živu, uvek aktuelnu, uvek spremnu pohranjenu u srž naše duše da pruži odgovor na sve probleme, kako suštinske tako i pojedinačne.
U jednom odeljku Hilandarskog tipika, Sava kaže: „Ništa nije veće od ljubavi jer ona je slava i savršenstvo svih vrlina. Sve druge vrline i dela ljudska, jesu kao udovi duhovnog čoveka, a ljubav je glava i sjedinjenje celoga čoveka.
Želeći da ovu poruku ne shvatite samo kao moju ličnu molbu, već i kao zaveštanje našeg oca, rodonačelnika, pastira, učitelja, lekara, prosvetitelja, arhiepiskopa, nadziratelja, molitvenika i zastupnika pred Bogom, čestitam vam od srca praznik kojim se svake godine obnavljamo i osvećujemo kao ličnosti i narod Božiji.
Svetosavska povelja za 2023. godinu pripala je Ansamblu narodnih igara i pesama Smederevo za izuzetne rezultate u oblasti narodne igre i očuvanje tradicije. ANIP je dao izvanredan doprinos u promociji i očuvanju bogate kulturne baštine našeg kraja, zaslužujući priznanje za kontinuirani rad i posvećenost, navodi se u obrazloženju odluke.
Nekada KUD Metkos, a od novog milenijuma pod drugim nazivom, ovaj KUD traje skoro 78 godina. Članovi su, tokom višedecenijskog postojanja, nastupali u Nemačkoj, Grčkoj, Slovačkoj, Poljskoj, Češkoj, Frnacuskoj, Italiji, Mađarskoj, Portugalu, Turskoj, na Kipru, kao i u zemljama bivše SFRJ.
U toku 2023. ansambl je osvojio dva velika priznanja. Najpre, na 21. međunarodnom festivalu folklora „S Festivale Sarimsakli“ u Turskoj, osvojio je prvu nagradu za najbolji scenski nastup i glavnu nagradu, Gran Pri „Besim Biberović“.
Time je ANIP bio apsolutni pobednik festivala. Koreografiji „Igre iz vranjskog polja“ koju su izveli pripalo je najviše poena u ukupnom ocenjivanju što je internacionalnom planu potvrdilo kvalitet i profesionalnost.
Drugo veliko priznanje, ANIP je dobio prošle godine u okviru trećeg Republičkog festivala gde je u takmičarskom delu, nastuplo 18 najboljih folklornih ansambala Srbije. Drugo mesto osvojio je ANIP Smederevo.
Trenutno, okuplja oko 300 članova i njihov rad je podeljen na više sekcija. Izuzetni rezultati u oblasti narodne igre svedoče o posvećenosti članova očuvanju i promociji tradicije. Kroz svaki nastup ANIP ne samo da oživljava stare igre već i prenosi duh i suštinu narodnog stvaralaštva na generacije koje dolaze.
Nagrada za stvaralaštvo mladih pripala je Vasliliju Vujiću. On je učenik završnog razreda MŠ „Kosta Manojlović“ sa prosekom 5,0. Učestvovao je na međunarodnim takmičenjima mladih pijanista, kao i na međunarodnim i republičkim takmičenjima iz solfeđa i teorije muzike. Uglavnom je osvajao prva mesta. Vasilije se ističe svojom izuzetnom muzikalnošću, komponuje, nadaren je, vredan i svestran učenik.
Nagrade je uručila Jasmina Vojinović, predsednica Privremenog organa Grada Smedereva i istakla da lik Svetog Save treba da nas podstakne da cenimo obrazovanje, gajimo međusobno poštovanje i razvijamo ljubav prema našem jeziku i tradiciji.
Njegovo nasleđe je temelj našeg identiteta, a obrazovanje koje je promovisao i danas je stub naše civilizacije. Ova svečanost je prilika da ukažemo na značaj koji naša zajednica pridaje razvoju školstva.
Grad Smederevo ulaže napore u razvoj obrazovnog sistema podržavajući učenike, nastavnike i sve koji doprinose unapređenju znanja i kulture. Ponosno ističemo postignuća naših škola, nastavnika i đaka koji zajedno, svojim radom čine naš grad boljim mestom za život.
Sveti Sava nam svima poučuje da je obrazovanje svetlost koja osvetljava put ka boljoj budućnosti. Neka ova svečanost bude trenutak radosti, inspiracije i zajedništva – poručila je Jasmina Vojinović.
U nastavku je usledio program koji su izveli „Dositejevci“, a kako je saopšteno, domaćin svečanosti naredne godine biće OŠ „Heroj Sveta Mladenović“ iz Saraoraca.
1 comment
Bravo za organizatore Svetosavskih svečanosti Bilo jako lepo biti prisutan na ovoj velikoj smotri, kulture, pismenosti, držvnosti i duhovnosti. Bravo i za nagrađene; ANIP Smederevo, a posebno za mladog Vasilija Vujića!