Sistem zdravstvene zaštite, kako u Smederevu, tako i na nivou čitave Srbije, nalazi se pred kolapsom.
Pored brojnih nedostataka u pogledu opreme i zdravstvenog materijala, najupečatljiviji je problem nedostataka stručnog medicinskog kadra, i to pre svega lekara. Taj problem će biti sve izraženiji ako se hitno ne preduzmu određene mere.
Jedna od takvih mera, koju lokalna samouprava može i mora da preduzme, jeste stipendiranje studenata medicine sa teritorije grada Smedereva.
Jedno od mogućih rešenja je da Grad donese Odluku o stipendiranju svih studenata medicine, novčanim sredstvima u iznosu od 200 hiljada dinara na godišnjem nivou.
Odluka bi se odnosila na svakog redovnog studenta medicine, za period od sedam godina studija.
Ugovaranjem stipendije, studenti bi preuzeli obavezu da, nakon završetka studija, najmanje 10 godina budu zaposleni u O.B. “Sveti Luka” ili u Domu zdravlja Smederevo.
Na ovaj način bi studentima medicine bilo osigurano zaposlenje, dok bi zdravstvenim ustanovama u Smederevu bili obezbeđeni neophodni stručni kadrovi za poboljšanje zdravstvene zaštite građana.
To bi moglo da spreči i dalji odlazak naših mladih lekara u inostranstvo, što je poseban problem, naširoko zastupljen poslednjih godina koji ima dalekosežne, negativne posledice po naše zdravstvo i čitavo društvo.
Odlukom o ovakvom stipendiranju, lokalna samouprava bi pokazala postojanje svesti o gorućem društvenom problemu, a to bi doprinelo i popularizovanju studija medicine među maturantima.
Ujedno, stipendiranjem bi bila obezbeđena finansijska stabilnost porodicama studenata i bio bi nagrađen studentski rad i trud.
Takva odluka bi pokazala ozbiljnost nosilaca vlasti i volju da se ulaže u školovanje stručnih kadrova smederevskog zdravstva.
Važno je naglasiti da je za formiranje ozbiljnog medicinskog kadra, potrebno oko 15 godina obrazovanja i rada. Ali, ukoliko se nešto uskoro ne promeni, za nekoliko godina, građane Smedereva neće imati ko da leči.
dr Ivan Stevanović,
specijalista interne medicine
3 comments
200000/god, mislim da je premalo i da treba da bude barem 400000/god.
I treba da im se nakon toga obezbedi da nakon vec 2-3 godine rada i iskustva imaju dovoljno veliku platu da mogu sebi da priuste dovoljno dobar zivot da im ne bude na pameti samo kako otici odavde.
Danas konobari u malo skupljem kaficu zaradjuju i do 120000-130000, pa koliko bi trebalo da zaradjuju lekari?
Konobari zaradjuju 120 do 130 iljada? Šta je to skup kafić? Tamo de se diluje kokain?
Prvo što treba uraditi je izgradnja nove bolnice. Objekti, oprema i sl. u našoj bolnici je kao sredinom prošlog veka. Evo kao primer: Labaratorija (prostor gde se vrši analiza krvi pacijenata) je sasvim ista kao pre pedeset i više godina. Ortopedska ambulanta, fiziijatrija, stomatološka služba….nisu barake, nego šupe. Pojedina odeljenja su iz perioda pre Drugog svetskog rata. Imamo jedan zastareli skener. Rentgen je iz pedesetih godina. Na pregled kod specijaliste čeka se od danas do sudnjeg dana. Postoji onaj vic da kod nas treba zakazati pregled još dok si zdrav da bi stigao na red kad se razboliš. Inače, slažem se sa Dr Ivanovm ali veći deo para za stipendije treba da “iskešira“ Fond za zdravstvo (država) a lokalna samouprava onoliko koliko može, ali da se precizira (50 posto, recimo), jer u našem gradu postoji toliko drugih neuređenih oblasti da ne mogu sva sredstva da se utroše samo u jednom smeru.