Nakon zakonskih izmena od pre nekoliko godina, odnosno, uvođenjem projektnog finansiranja, svaki nacrt gradskog budžeta obavezno sadrži i pregled predloženih projekata.
Najprostije rečeno, novac se iz gradske kase može „zahvatiti“ samo na osnovu nekog konkretnog, osmišljenog projekta. Tako je bar na papiru. U realnosti, projekti baš i nisu uvek – projekti.
Debate o tome da li je primereno baš svaku planiranu stavku, pa i one sa najmanjim izdvajanjima uvrstiti na listu nečega što se zove kapitalni projekti, odavno traju.
Kako god bilo, Nacrt budžeta za Grad Smederevo u 2024. godini predviđa nekoliko desetina takvih stavki. Ovom prilikom bavićemo se samo onim za koje je potrebno najviše novca.
Ali, pre toga se valja prisetiti da su godinama, usvajani budžeti sa projektima koji su samo prebacivani iznova u naredne godine, nikad realizovani ili polovično sprovedeni. „Čuveni“ Udovički plato u jednom trenutku je, posle više „prepisivanja“ volšebno nestao iz budžeta.
Slično se dogodilo i sa nastavkom izmeštanja pruge i izgradnjom nove luke. To jesu bili projekti koje je trebalo da finansira država, ali i Grad bi u svemu tome imao udela. Najavljivani su spektakularno, a povučeni sa realizacije u „četiri zida“.
Zatvoreni bazen još jedna je od takvih stavki. I baš svaki Smederevac setio bi se u ovom trenutku najmanje još nekoliko izneverenih obećanja.
U novom budžetu, interesantno je da su neki od do skoro prioritetnih projekata, na spisku, ali bez opredeljenih sredstava. Tačnije, sa iznosima od jednog dinara jer se nule ne mogu ubaciti u plan.
Da li je u pitanju čekanje na novac od republike ili nekih drugih fondova, tek ono što nam je do pre samo godinu dana predstavljano kao bitno, danas „visi u vazduhu“.
Na primer, ovo se odnosi na izradu projektne dokumentacije za sanaciju bolnice, izgradnju zubne ambulante, unapređenje saobraćajne infrastrukture, vodovodne i kanalizacione mreže kao i komunalne infrastrukture na grobljima. Ili formiranje Parka nauke.
Elem, na spisku sa predoređenim ciframa među kapitalnim projektima su transfer stanica za šta će u nastavku biti opredeljeno blizu 171 milion. Pribavljanje nepokretnosti za proširivanje groblja je stavka od 38 miliona. Nabavka opreme za PU Naša radost koštaće oko 22 miliona.
Kod projekta iz 2020. godine za pribavljanje nepokretnosti – deo kasarne, što je svojevremeno bila opcija za prostor za novu bolnicu, ukupna vrednost je procenjena na 159 miliona. Od toga su, zaključno sa 2022. potrošena 82 miliona, u ovoj godini još skoro 32. Za 2024. plan je da se za nastavak tog projekta utroši još 32, a u 2025. oko 13,3 miliona.
U narednoj godini predviđena su ulaganja u poslovni prostor u svojini grada u vrednosti od 10 miliona. Za uređenje atarskih puteva u okviru komasacije dela Skobalja, 12 miliona, za izgradnju vrtića (ne navodi se konkretno kog ali je najverovatnije u pitanju opremanje objekata koji su već završeni) 13 miliona. Za rekonstrukciju igrališta u gradu planira se pet miliona.
Nejasno je i zašto je rekonstrukcija kotlarnice u vranovskoj školi, za koju su sredstva obezbeđena preko Ministarstva zaštite životne sredine (skoro 17 miliona) nije ni započeta, odnosno ništa od planiranih sredstava nije realizovano, a za 2024. opredeljeno je sedam miliona.
Na spisku je i rekonstrukcija kotlarnice i unutrašnjih gasnih instalacija u vrtiću Diznilend na Senjaku kao i izrada vodovodnih instalacija. Ukupna potrebna sredstva su bila 47,4 miliona. Do kraja 2022.realizovan je najveći deo – 43 miliona.
Plan je bio da se u 2023. završi sve i zato su opredeljena sredstva u budžetu za 2023. bila 4,2 miliona. Postavlja se pitanje zašto to nije završeno i zašto je ove godine utrošeno svega 363 676 dinara. Preostali potreban iznos od 3,9 miliona, a samim tim i okončanje projekta tako je prolongirano za 2024. Nezvanično – tamo gde gasa nema ne može se u rad ni pustiti kotlarnica na gas, ali sve to je ipak neko trebalo javno da obrazloži.
Takođe, u obnovu sistema tehničke zaštite biće uloženo 21,7 miliona.
Ukratko, to su neki od „kapitalnih“ projekata. Da li je ova lista samo „radna“ varijanta kojom je ispoštovana zakonska procedura po kojoj lokalne samouprave moraju do određenog roka da donesu nacrte budžeta – videćemo. Što bi rekao naš narod – može biti ali ne mora da znači, pogotovo u svetlu lokalnih izbora koji nam se bliže.
3 comments
I opet sledeće godine ništa za uređenje grada tj.sada već ruinirane kasabe…
Grad nikad, ali nikad, nije bio ovoliko zapušten. Vratio sam se u njega posle 10. godina i ne mogu da se načudim kako smo dovde došli. Infrastruktura je propala, putevi i saobraćajnice su uništene, a da ne pričam o smeću koje je na sve strane. Čim se završi „kovinski“ most, tačno znaš da si ušao u Smederevo po stanju puteva. Tuga jedna… Grad koji ima 100 000 stanovnika.
Me treba zatcoren bazen,nego da se pozatvaraju sns sektasi