Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ objavio je rezultate najnovijeg, inače trećeg istraživanja o ponašanju dece školskog uzrasta u vezi sa zdravljem.
To je međunarodna studija koja se sprovodi na svake četiri godine. Ovoga puta, sprovedeno je u 44 zemlje.
U Srbiji je urađeno na osnovu uzorka od 101 osnovne i srednje škole, u drugom polugodištu 2021/2022.
Učestovalo je 198 odeljenja petog i sedmog razreda osnovnih i prvog razreda srednjih škola, ukupno 3962 đaka.
Učenici su upitnik popunjavali dobrovoljno i anonimno. Rezultati su predstavljeni kroz šest tematskih celina pri čemu je prva socijalni kontekst.
Odatle se zaključuje da 74,5% učenika živi sa oba roditelja, a takođe, većina navodi da može otvoreno da komunicira sa roditeljima (84,9% sa majkom, a 75,8% sa ocem). Da im porodica pruža neophodnu podršku oseća 79,2% dečaka i 77% devojčica.
U prethodnom istraživanju iz 2018. nešto manje od 37% dece je smatralo da su preopterećeni školskim obavezama. Sada je taj procenat mnogo veći, iznosi 64,9% i to je najveće odstupanje u celokupnom istraživanju na sve teme.
Ujedno to je svakako i tema kojom bi stručnjaci trebalo posebno da se pozabave. Tu vrstu pritiska pod školskim obavezama najviše osećaju dečaci u petom i devojčice u sedmom razredu.
Osećaj da im nastavnici pružaju veliku podršku ima 68,5% dečaka i 65% devojčica petog razreda. Ali, to opada u kasnijem periodu pa je tako najniži kod učenica prvog razreda srednje škole (22,7%).
Podatak da većina smatra da ima značajnu podršku svojih vršnjaka u različitim situacijama možda će biti iznenađujuć, tek, tog mišljenja je 60% dečaka i 69,8% devojčica.
Timski sportovi i dalje su najpopularniji u slobodnim aktivnostima kojima se najmanje dva puta nedeljno bavi 41% ispitane dece. Ali, više od četvrtine priznaje da nikada ne čita knjige (27,4%) u slobodno vreme.
Sedam ili više sati dnevno na društvenim mrežama provodi svaki jedanaesti anketirani, a svaki deseti ima znake problematične upotrebe društvenih medija. Svaki četvrti igrice igra svakodnevno.