Home InfoDruštvo Istraživanje civilnog sektora: za 80% ispitanika u Smederevu korupcija veliki problem

Istraživanje civilnog sektora: za 80% ispitanika u Smederevu korupcija veliki problem

by redakcija1

Istovetni upitnici našli su se pred građanima Drača, Lipljana i Smedereva. Ideja je bila da se uz promociju saradnje civilnih društava iz Albanije, Kosova i Srbije, stekne uvid u stavove stanovništva o korupciji. U Smederevu je istraživanje realizovala pančevačka Kareja – institut za istraživanje korupcije, u Lipljanu prištinska Organizacija za demokratiju, borbu protiv korupcije i dostojanstvo – ÇOHU, a u Draču najstarija organizacija civilnog društva u toj zemlji – Albanski centrar za ekonomska istraživanja ACER iz Tirane.

Radi se o jednom ozbiljnom antikorupcijskom istraživanju sa ukupno 1400 ispitanika. U Smederevu smo, konkretno, radili na uzorku od 450 građana Smedereva. Rezultati su poražavajući po mnogim pitanjima – kazao je, prezentujući istraživanje, Siniša Janković iz „Kareje“.

Tako, 47,7% građana i građanki Smedereva svoj životni standard ocenjuje kao normalan, odnosno prihvatljiv, a kao dobar ga opisuje samo 11,3%. Čak 43% smatra da se standard pogoršao u poslednje tri godine, dok polovina kaže da živi isto. Zaključak bio, na osnovu toga bio da svega 7% živi bolje danas nego pre tri godine.

Najveći problem u vašem gradu, a bilo je ponuđeno 18 odgovora iz raznih oblasti, prema mišljenju Smederevaca i Smederevki je visok trošak života i inflacija. Tog stava je 64,7%. Ovo nam govori da je u Smederevu stanovništvo i dalje pre svega opterećeno brigom za egzistenciju. Prosečan građanin, prvo misli na frižider, pa onda o zagađnju, vladavini prava, korupciji i ostalom. S druge strane, da je korupcija danas veliki ili veoma veliki problem smatra 80% ispitanika u Smederevu. Suprotno tome, odnosno da korupcija nije problem misli 1,83%. Dakle, znamo da je to zastupljeno i da ne valja, ali imamo preče brige – dodaje Janković.

Da je korupcija gora u odnosu na period od pre 10 godina smatra više od 50% anketiranih, 28% kaže da je ista, a da je smanjena 5%. Ohrabrujuće je i da preko 80% građana ne prihvata stav da je korupcija normalna pojava i da je ne treba osuđivati. Sa tezom da u vlasti ne postoji iskrena želja za borbom protiv korupcije slaže se 64%. Prema mišljenju Smederevaca, glavni nosioci korupcije za 53% ispitanih su političari, potom slede sami građani 15%, biznismeni 14,8% i birokrate 10%. Posebno zabrinjava doživljaj stanovništva prema pravosuđu koje je najoštrije ocenjeno s obzirom na broj onih koji se slažu sa tezama da zakoni važe samo za siromašne, da je pravosudni sistem nepravedan ili korumpiraniji od vlasti i da ne zaslužuje nikakvo poverenje. Najviše su pak zadovoljni radom Ministarstva unutrašnjih poslova (izdavanje dozvola, pasoša, dokumenata), snabdevanjem strujom i zdravstvenim osiguranjem.

Na Kosovu je evidentirano da se po nekim pitanjima mnogo više pojavljuju uzdržani odgovori  („ne znam“ ili „ne bih da odgovorim“) nego što je to slučaj u Albaniji i Srbiji što upućuje na zaključak da je to odraz mentaliteta u kome je korupcija duboko prožeta, prihvaćena i prećutna. Drač je praktično zapadnoevropski grad, ali je generalna ocena da se stavovi o korupciji po mnogim pitanjima preklapaju u ove tri oblasti.

Inače, rezultati projekta „Promocija regionalnih akcija civilnog društva na Zapadnom Balkanu“, koji je kofinansiran od strane Fonda za Zapadni Balkan i Evropske Unije predstavljeni su u Aktivističkom centru Grad u Smederevu, uz podršku Crvenih bedževa, a moderator je bila Nataša Rašković.

Slične vesti

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!