Home Info Dragan Pavlović i Tijago Fehejra dobitnici priznanja „Branislav Mane Šakić“

Dragan Pavlović i Tijago Fehejra dobitnici priznanja „Branislav Mane Šakić“

by redakcija

Na početku treće decenije svog postojanja, Fond „Branislav Mane Šakić“ nastavlja realizaciju svoje značajne misije, nagrađujući najzaslužnije delatnike u elektronskim medijima Srbije, okruženja i rasejanja za očuvanje srpskog jezika i negovanje kulture govora.

Stručni žiri ovog Fonda, na čijem čelu je prošlogodišnja dobitnica istoimene nagrade Jelena Jež, novinar Radija „Slovo ljubve“, doneo je jednoglasnu odluku da 22. po redu priznanje pripadne smederevskom novinaru Draganu Pavloviću, imajući pre svega u vidu da je svojim dugogodišnjim radom dao značajan doprinos na ovom polju delatnosti.

Druženje sa mikrofonom, kao honorarni saradnik Radio Smedereva, započeo je 1992. da bi na spisku stalno zaposlenih bio u periodu od 1997. do sredine 2015. radeći kao spiker, voditelj, radio i TV novinar, a od pomenute godine je zaposlen u smederevskom radiju Luks. Honorarno je sarađivao i sa Radio Beogradom, lokalnim elektronskim i štampanim medijima.

Pohađao je mnoge seminare i radionice iz novinarstva, usavršavajući takođe i govor u Radio Beogradu kroz Školu glume Bratislava Bate Miladinovića i kod vrsnog spikera ovog medija,  Drage Jonaš. 
Uz postojeće odličje, koje u kontinuitetu postoji od 1998. godine, Fond „Branislav Mane Šakić“ je 2017. ustanovio i novu vrstu nagrade sa ciljem da se dodeljuje strancima za izvanredno vladanje srpskim jezikom. Prvi dobitnik je bio Francuz Arno Gujon, osnivač i direktor humanitarne organizacije „Solidarnost za Kosovo“, a 2018. ovo Specijalno priznanje je otišlo u ruke Ruskinje Ane Rostokine, prevodioca i književnog stvaraoca.

Pomenuto odličje ove godine je pripalo Brazilcu Tijagu Fehejru, turizmologu, koji svojim blogom „Dobro došli u Srbiju“ i preko turističke agencije „Talas trevl“ dovodi svoje sunarodnike u našu zemlju, uspostavljajući tako značajne kulturno-ekonomske veze između Brazila i Srbije.
Uspeh u radu postiže zahvaljujući izuzetnom poznavanju srpskog jezika, kojim je progovorio još 2010., a od 2012. , kao žitelj Beograda i Srbije, stalno ga usavršava. Još jedan značajan podatak, vezan za Tijaga Fehejru, je ljubav prema ćirilici koju isključivo koristi u svom radu.  
Inače, Fond i nagrada su osnovani 1998.g. u znak sećanja na jednog od prvih spikera Radio Smedereva, Branislava Maneta Šakića, a Plaketa i Specijalno priznanje, dar supruge Jadranke Nićin,  biće uručeni ovogodišnjim dobitnicima na prigodnoj svečanosti u sredu, 5. juna 2019. u Narodnoj biblioteci Smederevo.

Podsećanja radi, Plaketu su do sada dobili : Danica Lekić, koja je sa kolegom  Šakićem u ovoj kući bila od njenog osnivanja, potom Draga Jonaš, Marija Slavković,  Duško Marković, Snežana Živković,  Vinka Knežević, Žarko Obračević, Tomislav Bogdanović, Dušanka Kalanj, Svetlana Aleksić, Aleksandar Gajšek, Stevo Obrić, Miloje Mića Orlović, Miroslav Vojvodić, Desanka Milosavljević, Dina Čolić, Svetlana Mladenović, Ljiljana Marković, Marina Rajević Savić, Slobodanka Vujanić i Jelena Jež. 
Značaj nagrade „Branislav Mane Šakić“ je utoliko veći ukoliko se zna da je prva, i do skora jedina te vrste na području bivših  država SFRJ i svih potonjih do danas, čemu u prilog govori i kontinuitet njene dodele.

 

Fond  za očuvanje srpskog jezika i negovanje kulture govorau elektronskim medijima Srbije, okruženja i rasejanja “Branislav Mane Šakić”

Želeći da podstaknemo očuvanje našeg jezika, štiteći ga od stranih uticaja negovanjem pravilnog govora, posebno u elektronskim medijima Srbije, gde je uloga spikera, voditelja i novinara od posebne važnosti, podsećamo da je upravo tim povodom 1998. godine ustanovljena nagrada „Branislav Mane Šakić“, sa namerom da se dodeljuje za vrhunski domet i visoki profesionalizam u ovom poslu. Od 2017. godine nagrada pokriva i područje okruženja i rasejanja.

Ovo priznanje nosi pečat sećanja i dužnog poštovanja prema Branislavu Manetu Šakiću, čoveku-zaljubljeniku u čistotu jezika i lepotu izgovorene reči, čiji su život i četvrt veka spikerskog rada ostali utkani u bitisanju smederevskog radija. Imajući pomenuto u vidu, iste godine od njegovog preranog odlaska a na inicijativu supruge Jadranke Nićin, novinara, i uz svesrdnu podršku ove medijske kuće, formirani su Fond i odličje koji nose Šakićevo ime.

Zaključno sa 2010. nagrada  je dodeljivana 16. oktobra u Radio Smederevu, na dan njegovog osnivanja, da bi nakon privatizacije celokupni tok uručenja ovog priznanja ostao u nadležnosti osnivača Fonda i obavlja se u Narodnoj biblioteci Smederevo 5. juna, na dan rođenja Branislava Maneta Šakića.

Stručni žiri, u čijem sastavu su predstavnici Fonda i nekoliko bivših dobitnika nagrade, od 1998. do 2018. izabrao je 21-nog nosioca priznanja za koje smatra da su svojim radom opravdali svrhu postojanja ovog odličja.

Podsećanja radi, nagradu su dobili : Danica Lekić, spiker Radio Smedereva,  koja je sa kolegom  Šakićem u ovoj kući bila od njenog osnivanja, potom Draga Jonaš  (Radio Beograd),  Marija Slavković   (Radio Beograd),  Duško Marković  (Radio Beograd),  Snežana Živković  (RTV Novi Sad), Vinka Knežević (RTV Kragujevac), Žarko Obraćević  (Radio Beograd) i Tomislav Bogdanović (RTV Kruševac). 

Slede Dušanka Kalanj (RTS), Svetlana Aleksić (RTV Panonija, Novi Sad), Aleksandar Gajšek (Televizija Studio B, Beograd), Stevo Obrić (RTV Kragujevac), Miloje Mića Orlović (RTS),  Miroslav Vojvodić (Radio Beograd), Desanka Milosavljević (Radio Kosovska Mitrovica), Dina Čolić (RTS), Svetlana Mladenović (Radio Beograd 202), Ljiljana Marković (RTS),  Marina Rajević Savić (Televizija Hram), Slobodanka Vujanić (RTVRS, Radio Republike Srpske) i Jelena Jež (Radio „Slovo ljubve“ Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke).

          Uz postojeće odličje, koje u kontinuitetu postoji od 1998. godine, Fond „Branislav Mane Šakić“ je 2017. ustanovio i novu vrstu nagrade sa ciljem da se dodeljuje strancima za izvanredno vladanje srpskim jezikom. Prvi dobitnik je bio Francuz Arno Gujon, osnivač i direktor humanitarne organizacije „Solidarnost za Kosovo“, a 2018. ovo Specijalno priznanje je otišlo u ruke Ruskinje Ane Rostokine, prevodioca i književnog stvaraoca. Pomenuto odličje ove godine je pripalo Brazilcu Tijagu Fehejru, turizmologu i blogeru.

Značaj nagrade „Branislav Mane Šakić“ je utoliko veći ukoliko se zna da je prva, i do skora jedina te vrste na području bivših  država SFRJ i svih potonjih do danas, čemu u prilog govori i kontinuitet njene dodele.

 

Jadranka Nićin
foto: facebook

 

Izvor: SDCafe

Slične vesti

Leave a Comment

error: Sadržaj je zaštićen !!